Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Konto Usunięte Konto Usunięte 07.04.2020

Prof. Kleiber: wybory powinny być przeprowadzone jak najszybciej

- Próbuję zrozumieć argumenty obu stron. Jednak kłótnie o wybory i trwanie takiego stanu przez kolejne miesiące jest nie do zaakceptowania. Wybory powinny być przeprowadzone jak najszybciej - powiedział prof. Michał Kleiber, były prezes Polskiej Akademii Nauk.

W polskiej polityce, z powodu pandemii koronawirusa, trwa debata dotycząca terminu i sposobu przeprowadzenia wyborów prezydenckich zaplanowanych pierwotnie na 10 maja. Strona rządowa proponuje dotrzymanie tej daty i przeprowadzenie głosowania w formie korespondencyjnej. Przeciwna takiemu rozwiązaniu jest opozycja, która nawołuje do przesunięcia wyborów o kilka miesięcy.

Domański1200.jpg
Prof. Henryk Domański: cokolwiek rząd zaproponuje ws. wyborów zostanie oprotestowane

- Powinny być przeprowadzone zgodnie z konstytucją. Przynajmniej z tą sprawą mielibyśmy spokój. Trwanie przez trzy, sześć lub dwanaście miesięcy w stanie sporu jest beznadziejną perspektywą. Próbuję zrozumieć argumenty obu stron. Jednak kłótnie o wybory i trwanie takiego stanu przez kolejne miesiące jest nie do zaakceptowania. Wybory powinny być przeprowadzone jak najszybciej – stwierdził prof. Kleiber.

Próba wykorzystania pandemii

Dodał również, że sprawę pandemii koronawirusa próbują wykorzystywać do własnych celów niektórzy politycy.

- Uważam to za rzecz absolutnie skandaliczną w każdym wymiarze. Trudno u nich dostrzec rezygnację z pewnych ambicji. Dziś mamy do czynienia z kulminacją emocji - zaznaczył.

eastnews głosowanie 1200.jpg
Sejm za wyborami korespondencyjnymi. Sprawdź, jak będzie wyglądać głosowanie

Wzmocnienie wspólnoty

Prof. Michał Kleiber zaznaczył również, że dramatyczne wydarzenia, takie jak pandemia koronawirusa, wzmacniają wspólnotę. Jak podkreślił, w tych trudnych dniach uświadamiamy sobie bardziej niż zazwyczaj, jak jesteśmy od siebie zależni, jak jesteśmy ze sobą związani i potrzebni nawzajem.

- W tym wypadku mówię przede wszystkim o naszym kraju. Zdajemy sobie sprawę, że wspólnotowość w zwalczaniu wyzwań takich jak koronawirus jest bardzo ważna. W szerszym kontekście może dojść do osłabienia wspólnoty europejskiej. Widzimy jak wiele krytycznych głosów pojawia się w kontekście działalności Komisji Europejskiej. Może to oddziaływać również na czas po zakończeniu pandemii - wskazał gość Polskiego Radia 24.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: prof. Michał Kleiber, były prezes PAN
Data emisji: 07.04.2020
Godzina emisji: 13.35

Polskie Radio 24/db