Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 29.05.2020

"Programy pomocowe ratują powiązania gospodarcze". Roszkowski o funduszu odbudowy UE

- Te rozwiązania zatrzymują łańcuchy powiązań gospodarczych, zamrażają część firm i dają szansę na to, by było do czego wracać - mówił o programach pomocowych w Polskim Radiu 24 Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego.

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział złożenie inicjatywy ustawodawczej w celu powstania Funduszu Samorządowego. Miałby on ułatwić władzom lokalnym korzystanie z funduszy europejskich, zapewniając im wkład własny w planowane inwestycje.

komisja europejska free shutter 1200.jpg
"Propozycje korzystne dla rozwoju Polski". Eksperci o budżecie UE i funduszu odbudowy

Marcin Roszkowski podkreślał, że programy płynnościowe mają umożliwić przedsiębiorcom przedłużenie możliwości zatrudnienia, tak by nie rosło lawinowo bezrobocie, skutkujące m.in. wypłatami zasiłków, jak to ma miejsce w USA.

- Te rozwiązania są o tyle lepsze, że zatrzymują łańcuchy powiązań gospodarczych, zamrażają część firm i dają szansę na to, by było do czego wracać. Zbankrutowaną firmę trudniej odbudować, niż wypłacić komuś zasiłek. To właśnie ratują te programy, powiązania gospodarcze. Mimo że należy się spodziewać "nowej normalności", to będą to nowe okazje do robienia biznesów. To dużo skuteczniejsze niż działania, które widzimy w Stanach Zjednoczonych – ocenił ekonomista.

Komentując doniesienia o środkach przyznanych Polsce z mechanizmu odbudowy KE, gość audycji zwracał uwagę na możliwy sposób wydatkowania tych funduszy. - Zagrożeniem jest to, czy pieniądze z UE nie zostaną w jakiś sposób "oznaczone", a w efekcie wprawdzie zostaną wydane w Polsce, ale nie na polski przemysł, tylko na technologie kupowane m.in. od Niemców czy Francuzów lub w innych krajach - zauważył, dodając, że to "Zielony Ład" ma stać się kołem zamachowym europejskiej gospodarki.

"Centralny Port Komunikacyjny to nie lotnisko, ale hub transportowy"

Ekonomista odniósł się także do dyskusji o budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego. - Projekty takie jak CPK zmieniają ciążenie centrów gospodarczych w Europie. CPK to nie lotnisko, ale także bardzo duży projekt kolejowy, hub transportowy przyjmujący towary m.in. z Chin - zauważył. Dodał, że Polska powinna rywalizować z hubami transportowymi w Niemczech, także z powodu naszego doskonałego położenia geograficznego, które należy wykorzystać.

<<CZYTAJ TAKŻE>> Ulgi podatkowe pozwalają firmom przetrwać trudny czas. MF: przybywa nowych wniosków

Zgodnie z propozycją Komisji Europejskiej na fundusz odbudowy gospodarki europejskiej przeznaczone zostanie 750 miliardów euro. Polska ma otrzymać prawie 64 miliardy euro.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia"

Prowadzący: Ryszard Gromadzki

Gość: Marcin Roszkowski, ekonomista (Instytut Jagielloński)

Data emisji: 29.05.2020

Godzina emisji: 13.09

PR24/ka