Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Tomasz Jaremczak 31.05.2020

39. rocznica śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego. Historyk: ciągle odkrywamy Prymasa Tysiąclecia

- Patrzymy na Prymasa Tysiąclecia jako na interrexa, który przeprowadził Polaków przez "czerwone morze". Dostrzegamy w nim polityka i męża stanu. Natomiast za prymasem Wyszyńskim stała ogromna głębia intelektualna - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Dmitrowicz, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.
Piotr DmitrowiczPiotr DmitrowiczPR24
Posłuchaj
  • Piotr Dmitrowicz o kardynale Stefanie Wyszyńskim (Temat dnia/Gość PR24)
Czytaj także

28 maja minęła 39. rocznica śmierci Prymasa Tysiąclecia, Stefana Wyszyńskiego. Dożył 80 lat, a posługę kapłańską pełnił przez 57 lat. Pogrzeb odbył się 31 maja 1981 roku.

Prymas Wyszyński 1200.jpg
Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego. "Pomógł przeprowadzić Polskę przez morze czerwonego komunizmu"

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że maj 1981 był bardzo dramatyczny dla Polaków. - 13 maja miał miejsce zamach na Jana Pawła II. W tym czasie przykuty do łóżka odchodził już kardynał Stefan Wyszyński. Gdy warszawiacy modlili się o zdrowie Jana Pawła II, Stefan Wyszyński nagrał na kasetę swoje przesłanie, które odtwarzano w kościołach. Prosił, by modlono się nie o niego, ale o zdrowie i życie papieża Polaka. Te kilkanaście dni wstrząsnęło Polakami, to były też czasy Solidarności - powiedział Piotr Dmitrowicz. 

Dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego przypomniał, że 25 maja Jana Pawła II i Stefan Wyszyński odbyli ostatnią rozmowę telefoniczną. - Oni wspierali się przez całe życie, byli wobec siebie lojalni. Komuniści próbowali ich rozgrywać, ale nigdy im się to nie udało. Przykładem jest sprawa paszportu, który Karol Wojtyła otrzymał na wyjazd do Rzymu na synod. Kardynałowi Wyszyńskiemu paszportu wtedy odmówiono, dlatego Wojtyła zrezygnował z wyjazdu - podkreślił historyk.

Testament Prymasa Tysiąclecia

Jego zdaniem ciągle odkrywamy Prymasa Tysiąclecia. - Patrzymy na niego jako na interrexa, który przeprowadził Polaków przez "czerwone morze". Dostrzegamy w nim polityka i męża stanu. Natomiast za prymasem Wyszyńskim stała ogromna głębia intelektualna. W testamencie została po nim "społeczna krucjata miłości". Słowa, które brzmią jak przykazania. Rady, jak szacunek do drugiej osoby, potrzeba przebaczania nawet swoim oprawcom. Tak właśnie postępował - podsumował gość Polskiego Radia 24. 

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] "Wielka radość dla Kościoła". Abp Gądecki o zatwierdzeniu cudu kard. Wyszyńskiego

W 2001 roku - w stulecie urodzin - w Rzymie rozpoczął się proces beatyfikacyjny kardynała Wyszyńskiego.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Piotr Dmitrowicz (historyk) 

Data: 31.05.2020 

Emisja: 15.06