Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Konto Usunięte Konto Usunięte 11.10.2020

Ekspert o wizycie Andrzeja Dudy na Ukrainie: dialog jest niezbędny, to szansa na rozbrojenie niektórych min

- Na pewno nie możemy zamykać się, jako Polacy, wyłącznie do tematu Wołynia. (…) Jeśli będziemy ograniczali się tylko do negatywnych doświadczeń, to nie zrozumiemy drugiej strony - powiedział Bartosz Tesławski, ekspert ds. Europy Wschodniej, portal NaWschodzie.eu.
Posłuchaj
  • Bartosz Tesławski o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy na Ukrainie i znaczeniu kwestii historycznych w relacjach polsko-ukraińskich ("Temat dnia/Gość PR24")
Czytaj także

Prezydent Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą rozpoczną dziś wieczorem (godz. 18.30 czasu polskiego) wizytę na Ukrainie. Wezmą udział w obchodach 80. rocznicy Zbrodni Katyńskiej na Polskim Cmentarzu Wojennym w Bykowni pod Kijowem.

1200_górnik_shutterstock.jpg
Polska i Ukraina na drodze do transformacji energetyki. W planach wymiana doświadczeń

W poniedziałek natomiast odbędą się spotkania polityczne na najwyższym szczeblu. Zaplanowano rozmowy Andrzeja Dudy z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, premierem Denysem Szmyhalem i przewodniczącym Rady Najwyższej Dmytro Razumkowem. 

"Prezydent Zełenski mniej antagonizuje"

Od wielu już lat kwestie historyczne są tymi, pod których znakiem rozpatrywane są często relacje polsko-ukraińskie. Bartosz Tesławski zwrócił uwagę, że z punktu widzenia bieżących stosunków obie strony powinny starać się unikać tych zagadnień, gdyż nie służy to w szukaniu porozumienia.

Posłuchaj
22:05 PR24_MPLS 2020_10_11-10-34-00.mp3 Bartosz Tesławski o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy na Ukrainie i znaczeniu kwestii historycznych w relacjach polsko-ukraińskich ("Temat dnia/Gość PR24")

- Wydaje się, że od momentu, gdy prezydentem Ukrainy został Wołodymyr Zełenski, w obszarach, w których Polska i Ukraina mają zbieżne interesy, oba kraje są w stanie połączyć się bez większych kontrowersji. Prezydent Zełenski stara się słabiej uderzać w patriotyczno-historyczne tony, mniej antagonizuje niż jego poprzednik. Dzięki temu między Polską a Ukrainą jest mniej konfliktów w tym obszarze – ocenił.

Ekspert zauważył, że jeśli Polska nie jest chociażby prowokowana czerwono-czarnymi flagami, które kojarzone są z kwestią banderyzmu, na kolejnych uroczystościach ukraińskich, tym mniej czuje się w obowiązku przypominać kwestie zbrodni wołyńskiej.

shutterstock polska unia europejska free polska ue free 1200.jpg
Włodzimierz Bernacki: Polska w UE staje się ambasadorem takich państw jak Białoruś i Ukraina

Liczne różnice

Przyznał również, że między Polską i Ukrainą jest sporo różnic w postrzeganiu swojej najnowszej historii. - Są to kwestie, którymi należy się zająć, dialog jest niezbędny. To szansa na rozbrojenie niektórych min, jakie są na naszej wspólnej drodze - dodał Tesławski.

- Na pewno nie możemy zamykać się, jako Polacy, wyłącznie do tematu Wołynia ze względu na to, że patrząc na relacje polsko-ukraińskie tylko przez ten pryzmat, będziemy myśleli o sobie jedynie w kategorii ofiar, które zostały skrzywdzone przez kompletnie niezrozumiały wybuch gniewu i frustracji Ukraińców. Tak oczywiście nie było - zaznaczył.  

Zrozumieć drugą stronę

Bartosz Tesławski zwrócił uwagę, że musimy również pamiętać o tym, iż dla naszych sąsiadów traumatycznymi momentami w historii były utrata Lwowa po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, a także sprawa Akcji "Wisła". - Jestem oczywiście daleki od zrównywania jej z Rzezią Wołyńską, ale takie starania podejmują Ukraińcy, którym nie odpowiada wyłącznie rola kata w naszej historii - wyjaśnił i dodał, że jeśli będziemy zamykali się tylko w negatywnych doświadczeniach, to nie zrozumiemy drugiej strony.   

* * *

Audycja: "Temat Dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Krzysztof Grzybowski
Gość: Bartosz Tesławski, ekspert ds. Europy Wschodniej, portal NaWschodzie.eu
Data emisji: 11.10.2020
Godzina emisji: 10.33

Polskie Radio 24/db