Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 01.03.2021

Publicysta: pamięć o Żołnierzach Wyklętych nie została jeszcze wygrana

- Żołnierze Wyklęci są już w panteonie bohaterów narodowych, funkcjonują w pamięci zbiorowej Polaków, jednak z drugiej strony ciągle należy ich bronić, na lewicy są ciągle ośmieszani i atakowani, są próby dyskredytacji tych osób - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Pacan, publicysta tygodnika "Solidarność".

1 marca w Polsce jest obchodzony Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Upamiętnia tych, którzy po II wojnie światowej zbrojnie przeciwstawiali się sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej Związkowi Radzieckiemu.

Żołnierze wyklęci Grób NŻ free-1200.jpg
"Wierni przysiędze żołnierskiej". Historyk o Żołnierzach Wyklętych

Jakub Pacan odniósł się do obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, podkreślał, że święto to budzi opór wielu środowisk, szczególnie lewicowych. - W Polsce wciąż żyją rodziny tych, którzy zwalczali Żołnierzy Wyklętych, są ich kaci, żyjący z sutymi emeryturami, dla których ten dzień jest trudny do zniesienia, to także ludzie, którzy mają duże wpływy z czasów PRL, którzy przenieśli te relacje do III RP - przypominał.

- Żołnierzy Wyklętych należy ciągle chronić, dbać o tę pamięć. Pamięć o Żołnierzach Wyklętych nie została jeszcze wygrana (…) chce się ich zdekonstruować, jak każdy inny konserwatywny element historii, to trend nie tylko polski, ale ogólnoeuropejski czy ogólnoświatowy, to samo dzieje się w Stanach Zjednoczonych - zauważył publicysta.

Gość audycji dodał, że umniejszanie dokonań Żołnierzy Wyklętych to element „pedagogiki wstydu”. - Ma to służyć osłabieniu morale, sprawieniu, abyśmy łatwiej przyjmowali lewicowe rozwiązania (…) w USA mamy do czynienia z burzeniem pomników, u nas słyszy się np. o próbie zmiany nazwy ronda Dmowskiego. To wpisuje się w ogólnoświatowe lewicowe trendy.

Posłuchaj
21:50 PR24_mp3 2021_03_01-11-35-59.mp3 01.03.2021 (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest obchodzony 1 marca od 2011 roku. Data ta została wybrana jako upamiętnienie faktu, że 1 marca 1951 r. w mokotowskim więzieniu przy ul. Rakowieckiej, z polecenia władz komunistycznych, strzałem w tył głowy zamordowano przywódców IV Zarządu Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.

Czytaj również:

Więcej w zapisie audycji

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Gość: Jakub Pacan

Data emisji: 01.03.2020

Godzina emisji: 10:08

PR24/ka