Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Jolanta Pawlak 03.03.2021

"Gaśnie światło niektórych legend Solidarności". Politolog o wyroku wobec Piniora

- Podważanie czy kontestowanie wyroku, jaki zapadł w stosunku do Józefa Piniora jest niezrozumiałe - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Gil, politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. 

Gość PR24 skomentował sprawę Józefa Piniora, który został prawomocnie skazany na półtora roku więzienia za korupcję. Działacz opozycji, jeden z liderów dolnośląskiej Solidarności i były senator, został oskarżony o przyjęcie łapówek od przedsiębiorców w zamian za pomoc w załatwieniu ich spraw.

"Przestępstwo pospolite"

tomasz grodzki free tt 1200  .jpg
"Afera kopertowa". Gazeta Polska: 180 świadków, 14 zdarzeń korupcyjnych

- Widać, że światło niektórych legend Solidarności gaśnie. W kontekście osób, które są w tę sprawę zamieszane, przypadek Józefa Piniora jest ważny, ale problem jest taki, że kiedyś istniała rzeczywistość, w której wyrok sądu był jasny i oczywisty, dziś tak nie jest, co widać po kontestowaniu go. Okazuje się więc, że dziś można wszystkiemu zaprzeczyć - powiedział politolog.

Dodał, że podważanie wyroku, jaki zapadł w stosunku do Józefa Piniora, jest niezrozumiałe, ponieważ "mamy do czynienia z przestępstwem pospolitym", a nie ideologicznym. - To pokazuje tylko stan, w jakim znaleźliśmy się wszyscy, my Polacy, stan, w którym nikt nikomu nie wierzy i nie ma żadnej świętości - podkreślił prof. Andrzej Gil.


Posłuchaj
23:43 _PR24_AAC 2021_03_03-14-34-03.mp3 Prof. A. Gil o wyroku wobec J. Piniora ("Gość PR24")

Były opozycjonista i senator Józef Pinior został prawomocnie skazany na półtora roku więzienia. Sąd odwoławczy we Wrocławiu utrzymał w mocy wyrok pierwszej instancji dotyczący polityka, jego asystenta Jarosława Wardęgi i dwóch biznesmenów zamieszanych w aferę korupcyjną.

Sędzia Krzysztof Głowacki powiedział, że wyrok jest także wyraźnym przekazem dla społeczeństwa.

- Musi być wyraźny sygnał ze strony wymiaru sprawiedliwości, że działanie, które jest przedmiotem postępowania, nie może być tolerowane, a wszyscy obywatele tego kraju są według prawa równi - mówił sędzia Krzysztof Głowacki.

Sędzia nie dopatrzył się w tej sprawie tła politycznego. - Musimy z całą stanowczością stwierdzić, że charakter tej sprawy w żadnej mierze nie ma kontekstu politycznego. Jest to sprawa z kategorii spraw korupcyjnych - dodał.


Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: prof. Andrzej Gil (politolog, KUL)

Data emisji: 03.03.2021

Godzina: 14.34