Logo Polskiego Radia
PolskieRadio24.pl
Kinga Poniewozik 17.05.2021

"UE i USA najbardziej powinno zależeć na jego deeskalacji". Dr Bonikowska o konflikcie w Strefie Gazy

- To jest bardzo skomplikowana sytuacja. Rzeczywiście eskalacja konfliktu jest bardzo niebezpieczna, więc myślę, że pierwsze podejście w krótkiej perspektywie to jest doprowadzenie do deeskalacji tego konfliktu. To jest najważniejsze z punktu widzenia nie tylko Unii Europejskiej, ale także USA - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.

Dziś początek 4-dniowej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Brukseli, ostatniej przed powrotem do Strasburga. Wśród tematów poruszanych w tym tygodniu jest m.in. sytuacja w Strefie Gazy, gdzie od tygodnia trwa wymiana ognia między Izraelem a Palestyńczykami, najkrwawsza od ostatniej eskalacji konfliktu w 2014 roku.

Izrael1200/PAP
"To regularna wojna". Paweł Rakowski o konflikcie izraelsko-palestyńskim

Czy da się zapobiec rozlewowi krwi w Strefie Gazy?

- Jest to trudne do wykonania dlatego, że obecnie eskalacja wynika z zaangażowania ludności cywilnej już w tę rosnącą nienawiść. To już nie są działania państwa, czy ugrupowania Hamas, ale to są też zamieszki na ulicach. Wzajemnie Palestyńczycy atakują Żydów, a Żydzi Palestyńczyków. Bardzo trudno to opanować - oceniła dr Bonikowska. 

Obie strony tego konfliktu siebie oskarżają. - Wymiana oskarżeń jest bardzo brutalna. Palestyńczycy mówią o państwie izraelskim pod rządami Benjamina Netanjahu, że to jest apartheid, a jednocześnie Izraelczycy uważają, i ta linia prawicowa teraz dominująca w polityce Izraela (bo praktycznie lewica jest wyeliminowana, jest słaba), że nie ma sensu rozmawiać z Palestyńczykami, bo im i tak nie chodzi o doprowadzenie do jakiegoś pokoju, tylko do zniszczenia Izraela - podkreśliła ekspert ds. polityki bliskowschodniej. 


Posłuchaj
15:53 PR24_mp3 2021_05_17-13-07-30.mp3 Dr Bonikowska o konflikcie w Strefie Gazy ("Temat dnia/Gość PR24")

- Jednocześnie politycznie sytuacja jest zmieniona, bo w zeszłym roku, we wrześniu, doszło do tzw. porozumień abrahamowych. To było naprawdę bardzo ważne polityczne porozumienie, które polegało na tym, że Izrael, który do tej pory formalnie był zwalczany i nieuznawany przez państwa arabskie, został uznany przez Zjednoczone Emiraty Arabskie - przypomniała gość audycji.          

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja"Temat dnia / Gość PR24"

Prowadziła: Magdalena Złotnicka

Gośćdr Małgorzata Bonikowska (prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych)

Data emisji: 17.05.2021

Godz. emisji: 13.09 

kmp