Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 04.08.2021

Piotr Naimski o planie "Fit for 55": rozwiązania trudne dla Polski i UE

- Mamy zapewnienie, że Polska będzie dochodziła do zeroemisyjności własną ścieżką. Nie ma w Europie takiego kraju, który byłby uzależniony od węgla w takim stopniu jak my. Mamy wyjątkową sytuację - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Naimski, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej.

Komisja Europejska ogłosiła pakiet legislacyjny "Fit for 55" dotyczący klimatu i energii. Plan zakłada zmniejszenie o 55 proc. względem roku 1990 emisji gazów cieplarnianych przez państwa członkowskie. Cel ten ma być osiągnięty w 2030.

elektrownia jądrowa1200.jpg
Rozwiązania "Fit for 55". Jakub Wiech: to może zmienić styl i poziom życia Europejczyków

Jak zaznaczył Piotr Naimski, plan "Fit for 55" to propozycja Fransa Timmermansa, podlegająca zatwierdzeniu w organach UE, i która, jak stwierdził, powinna zostać zracjonalizowana. - To pomysł na obłożenie podatkiem od emisji dwutlenku węgla wielu sektorów gospodarki, które do tej pory nie były tak traktowane, jak transport czy rolnictwo. Są to pomysły, które nie tylko dla polskiej gospodarki, ale całej UE są bardzo trudne. Będą odbierały gospodarce UE i poszczególnym krajom członkowskim konkurencyjność w skali globalnej - zwracał uwagę.

- W Polsce mamy wystarczająco dużo problemów i zadań w transformacji sektora węglowego w niewęglowy. Dodawanie równoległych obciążeń może spowodować, że będziemy w bardzo trudnej sytuacji. To złe rozwiązanie, które, mamy nadzieję, będzie podlegało racjonalnym korektom - dodał.

Posłuchaj
19:28 PR24_mp3 2021_08_05-10-09-16.mp3 Piotr Naimski o projekcie "Fit for 55" (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Gość audycji komentował także strategię bezpieczeństwa energetycznego Polski. - Zeroemisyjne źródła energii, farmy wiatrowe, panele słoneczne są i będą budowane, ale są uzależnione od warunków atmosferycznych i pory dnia. Jeżeli chcemy mieć bezpieczne dostawy prądu do odbiorców, musimy mieć równolegle elektrownie, które nie są zależne od warunków zewnętrznych, są nimi elektrownie gazowe i nuklearne - tłumaczył.

- W Polsce będziemy używali gazu w perspektywie kilkudziesięciu lat. Przez najbliższe lat będziemy zużywali go dużo więcej niż dzisiaj, będzie potrzebny dla budowanych w tej chwili elektrowni gazowych, które muszą zastąpić węglowe. Musimy robić to w sposób racjonalny i zrównoważony. W kolejnym dziesięcioleciu, w latach trzydziestych, będzie wchodziła do użytku elektrownia atomowa, której budowę dzisiaj planujemy i przygotowujemy - mówił Piotr Naimski.

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji

* * * 

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Piotr Naimski

Data emisji: 05.08.2021

Godzina: 10:09

PR24/ka