Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Tomasz Jaremczak 19.12.2021

URE zatwierdził ceny energii. Prof. Krysiak: podwyżki nie będą krytyczne

- Według szacunków rachunki dla gospodarstw domowych wzrosną średnio o 20-30 złotych miesięcznie. Mamy amortyzację związaną z redukcją VAT i akcyzy na energię i gaz oraz ciepło systemowe. Wydaje się, że na tym etapie można będzie przez to przejść łagodnie, zwłaszcza w okresie zimowym - mówił w Polskim Radiu 24 ekonomista prof. Zbigniew Krysiak z Fundacji "Instytut Myśli Schumana".
Posłuchaj
  • Prof. Zbigniew Krysiak gościem Antoniego Opalińskiego (Temat dnia/Gość PR24)
Czytaj także

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy na sprzedaż energii dla czterech tzw. sprzedawców z urzędu oraz pięciu największych spółek dystrybucyjnych. Od 1 stycznia 2022 r. łączny średni wzrost rachunku statystycznego gospodarstwa domowego rozliczanego kompleksowo wyniesie ok. 24 proc. w stosunku do roku 2021. Rachunki za gaz netto odbiorców domowych w 2022 roku wzrosną o około 54 proc.

1200 gaz energia free.jpg
URE: nowe stawki za gaz od 2022 r. Sprawdź szczegóły

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 podwyżki dla gospodarstw domowych nie będą krytyczne. - Według szacunków rachunki wzrosną średnio o 20-30 złotych miesięcznie. Mamy amortyzację związaną z redukcją VAT i akcyzy na energię i gaz oraz ciepło systemowe. Wydaje się, że na tym etapie można będzie przez to przejść łagodnie, zwłaszcza w okresie zimowym - powiedział prof. Zbigniew Krysiak

Zauważył, że wzrost cen energii przełoży się też na koszty produkcji przemysłowej, a co za tym idzie na koszty wyrobów. - Firmy podwyższą ceny, ale wydaje się, że będą one bardzo umiarkowane. Chodzi bowiem o to, żeby zachować popyt. Budżety gospodarstw domowych są osłabione, więc potencjał ich wydatkowania będzie niższy. Wzrost cen energii będzie działał na marżę, a więc ceny produktów. Będzie gasił popyt, ale redukcja VAT będzie go wzmacniała. Przedsiębiorstwa, które posiadają moce produkcyjne, przy umiarkowanym podejściu do zakupów przez gospodarstwa domowe, nie będą eskalować wzrostu cen, by więcej sprzedawać. To jest ekonomia skali. Nawet przy mniejszej marży opłaca się przedsiębiorstwu sprzedawać więcej niż mniej - tłumaczył ekonomista. 

Posłuchaj
22:18 PR24 2021_12_19-15-06-07.mp3 Prof. Zbigniew Krysiak gościem Antoniego Opalińskiego (Temat dnia/Gość PR24) 

W ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej przewidziano obniżenie w pierwszym kwartale 2022 roku stawki podatku VAT na sprzedaż energii z 23 do 5 proc. oraz zwolnienie gospodarstw domowych z akcyzy na energię do końca maja 2022 r. Znaczna grupa odbiorców będzie również mogła w 2022 r. skorzystać z dodatków osłonowych.

Czynnikiem znacząco przekładającym się na ceny energii w Polsce są też koszty zakupu uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Koszty uprawnień w okresie od maja 2019 r. do listopada br. wzrosły od 100 do 310 zł za tonę i obecnie nadal rosną.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: prof. Zbigniew Krysiak (Fundacja "Instytut Myśli Schumana")

Data emisji: 19.12.2021

Godzina: 15.06

PR24