Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Natalia Godek 25.02.2022

Jaki jest stan niemieckiej armii? Doleśniak-Harczuk tłumaczy

- Niemiecka armia powinna działać, teraz wychodzą na jaw zaniedbania z ostatnich dziesięcioleci. Wydatki na obronę wynoszą dzisiaj 50 mld euro. Powinno być to 80 mld euro, jeśli Niemcy chciałyby dobić do zwiększenia kosztów do dwóch procent PKB, tak jak to powinno wyglądać już od dawna - skomentowała na antenie Polskiego Radia 24 Olga Doleśniak Harczuk.

W nocy ze środy na czwartek prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił w telewizyjnym wystąpieniu rozpoczęcie "operacji specjalnej w Donbasie". Olga Doleśniak-Harczuk skomentowała na antenie Polskiego Radia 24 reakcję Republiki Federalnej Niemiec na wojnę na Ukrainie. Jak powiedziała, "trudno jest patrzeć na to, co się dzieje, w sposób spokojny i obiektywny". Władze w Berlinie od dawna są krytykowane dużą uległość w relacjach z Rosją oraz brak solidarności z Kijowem. Kontrowersje wzbudza także odmowa dostaw broni dla ukraińskiej armii.

Ponadto, we wtorek szef Bundeswehry (federalnych sił zbrojnych Niemiec - red.) gen. Alfons Mais opublikował wpis, w którym wyraził zdenerwowanie bezradnością wobec wojny na Ukrainie. Jak powiedziała Olga Doleśniak-Harczuk, głównodowodzący niemieckiej armii, poinformował także, że jego kraj nie jest przygotowany na ewentualną wojnę, ponieważ siły militarne nie są zdolne do obrony.

- Opozycja niemiecka też stara się zwrócić uwagę na to, że armia powinna działać i że teraz wychodzą na jaw zaniedbania z ostatnich dziesięcioleci. Wydatki na obronę w 2020 r. oscylowały w okolicach ok. 32 mld euro. Dzisiaj jest to 50 mld euro, a powinno być 80 mld euro, jeśli Niemcy chciałyby dobić do zwiększenia kosztów do dwóch procent PKB, tak jak to powinno wyglądać już od dawna - tłumaczyła.

"SWIFT jest na stole negocjacyjnym"

Ponadto, Unia Europejska w ramach drugiego pakietu sankcji nie zdecydowała się na odcięcie Rosji od globalnego systemu płatności międzybankowych SWIFT. Przeciwne temu były Niemcy, o czym jeszcze przed szczytem w Brukseli mówił kanclerz Olaf Scholz.

- Jeżeli chodzi o SWIFT, to Olaf Scholz nie jest zwolennikiem tej "opcji atomowej" jak to się nazywa w Niemczech. Ale nie tylko on, ponieważ prawie wszystkie partie w jego kraju dzisiaj też są temu przeciwne - wskazała Olga Doleśniak-Harczuk.

Jak dodała, minister finansów Niemiec Christian Lindner powiedział, że "SWIFT jest na stole negocjacyjnym i zawsze można wrócić do tej opcji". - Ale na razie on także nie widzi możliwości, żeby SWIFT został wyłączony i mówi, że te sankcje, które zostały do tej pory postanowione, już w sposób wystarczający uprzykrzają życie Władimirowi Putinowi - wyjaśniła.

Posłuchaj
27:16 PR24_mp3 2022_02_25-14-32-31.mp3 - Niemiecka armia powinna działać, teraz wychodzą na jaw zaniedbania z ostatnich dziesięcioleci - oceniła Olga Doleśniak-Harczuk ("Temat dnia"/Polskie Radio 24) 

Więcej w nagraniu. 

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Czytaj także:

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Olga Doleśniak-Harczuk (ekspert ds. niemieckich z Fundacji Staszica),

Data emisji: 25.02.2022

Godzina emisji: 14.33

ng