Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 06.03.2022

Liberadzki o sankcjach nałożonych na Rosję: postawa Niemiec przeszła bardzo dużą ewolucję

- W Parlamencie Europejskim sytuacja wydaje się klarowna, największe grupy polityczne są jednomyślne ws. sankcji wobec Rosji. Wymagają od Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej sankcji ostrych, zdecydowanych i skutecznych - mówił w Polskim Radiu 24 Bogusław Liberadzki, europoseł (Lewica).
Posłuchaj
  • Bogusław Liberadzki o sankcjach nałożonych na Rosję (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)
Czytaj także

Unia Europejska rozpoczęła dyskusję o nowych sankcjach wobec Rosji za kontynuowanie ataków na Ukrainę, ale decyzji jeszcze nie ma. To był jeden z tematów nadzwyczajnego spotkania ministrów spraw zagranicznych unijnych krajów w Brukseli.

Bogusław Liberadzki komentował dyskusje, jakie w tej sprawie toczą się w Parlamencie Europejskim. - Jesteśmy po trzech fazach wprowadzania sankcji i czekamy na ocenę efektów. Często wydaje się, że sankcje działają natychmiast (…) to jest jednak odroczony efekt - zaznaczył.

- Mamy jasność co do tego, ze nigdy nie było tak zintegrowanych, silnych i wspólnych sankcji w stosunku do żadnego państwa. Mamy dotychczas jedność w UE co do nakładanych sankcji wśród poszczególnych państw członkowskich. Niestety sceptyczny jest tu rząd węgierski, premier Orban zachowuje cały czas rezerwę, mówiąc, że w zasadzie popiera sankcje, ale bez aktywnego udziału Węgier - dodał.

Jak zauważył europoseł, postawa Niemiec wobec sankcji nakładanych na Rosję przeszła bardzo dużą ewolucję. - Jeszcze tydzień temu wydawało się, że Niemcy będą tu wątpić. Teraz Nord Stream 2 jest zamrożony i prawdopodobnie nigdy nie będzie uruchomiony - powiedział.

Posłuchaj
14:34 PR24 2022_03_06-15-15-31.mp3 Bogusław Liberadzki o sankcjach nałożonych na Rosję (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

- Wszystkie państwa UE są zainteresowane tym, żeby redukować zakupy ropy naftowej z Rosji. Musimy prowadzić rozsądną politykę ich wygaszania, wydaje się, że tak się dzieje. Mówi się o dostawach z Wenezueli, trwają rozmowy z Iranem,  bardzo intensywnie są poszukiwane źródła zastępcze. Jest nadzieja, że zaprzestaniemy korzystania z ropy i gazu, a także węgla z Rosji. Ten proces się rozpoczął i trwa - mówił Bogusław Liberadzki.

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Po rozpoczęciu 24 lutego inwazji Rosji na Ukrainę na agresora został nałożony szereg sankcji, m.in. doszło do zamrożenia aktywów rosyjskiego banku centralnego za granicą oraz odcięcia resortu finansów Rosji i tamtejszych firm od finansowania z rynków zachodnich. Zdecydowano o odcięciu siedmiu banków rosyjskich od systemu SWIFT.
W wyniku sankcji zawieszono uruchomienie gazociągu Nord Stream 2, wprowadzono również zakaz eksportu szeregu technologii do Rosji, zamrożono aktywa rosyjskich oligarchów.

W wyniku nałożonych przez świat zachodni sankcji gospodarczych w 2022 roku rosyjskie PKB spadnie o ok. 15-20 proc. - ocenili ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Dodali, że Rosja będzie biedniejsza od Urugwaju; znacznie ucierpi też sama Moskwa.

Zobacz także:

Nad ranem 24 lutego na Ukrainę wkroczyła rosyjska armia, która zaatakowała Kijów, Charków i szereg innych dużych miast kraju. Ostrzały dotyczyły nie tylko wschodu Ukrainy, ucierpiał także leżący na zachodniej Ukrainie Lwów. Rosjanie wkroczyli na Ukrainę z trzech stron - od wschodu, m.in. z separatystycznych tzw. republik ludowych, od południa - z Krymu - oraz od północy - z Białorusi. Na Ukrainie wprowadzono stan wojenny i ogłoszono powszechną mobilizację.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Gość: Bogusław Liberadzki 

Data emisji: 06.03.2022

Godzina emisji: 15.15

PR24/ka