Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 30.05.2022

Problemy z nałożeniem sankcji UE na Rosję. Maria Sobuniewska: to także kwestia woli politycznej

- Obserwując negocjacje unijne odnośnie najnowszego pakietu sankcji, możemy wyciągnąć wniosek, że UE, jako organizacja międzynarodowa, nie jest zdolna podejmowania takich decyzji - mówiła w Polskim Radiu 24 Maria Sobuniewska, ekspert ds. energetyki (Klub Jagielloński).

Poniedziałkowe spotkanie w Brukseli ambasadorów państw członkowskich UE, w poszukiwaniu kompromisu w sprawie nałożenia sankcji na rosyjską ropę, zakończyło się bez przełomu. Węgry nadal nie akceptują nałożenia sankcji na ropę, wysuwając kolejne postulaty. 

Maria Sobuniewska komentowała prowadzone rozmowy. - Jeżeli myślimy o tym, że UE była zjednoczona na początku wojny na Ukrainie, to teraz ta jedność zaczyna się rozpadać, o ile w ogóle istniała. Państwa członkowskie płacą za rosyjski gaz w rublach, to Niemcy, Włochy, Francja, Austria, Węgry i Słowacja (…). Pomimo tego, ze UE nie zezwoliła na to bezpośrednio, to nie zrobiła nic, by ten mechanizm zahamować - zauważyła.

Jak stwierdziła ekspert, choć kilka państw UE było ostrożnych w stosunku do decyzji o zaprzestaniu importu surowców energetycznych z Rosji, to jednak niektóre z nich zrobiły wiele, by przygotować się do tego i stworzyć możliwość alternatywnych dostaw. Jak zauważyła, inaczej było w przypadku Węgier.

- Minister spraw zagranicznych tego kraju powiedział wprost, że Węgry nie będą wspierać żadnej decyzji UE, która wpłynie na ich bezpieczeństwo energetyczne. Ale co więcej, Węgry teoretycznie mają możliwość zapewnienie alternatywnych dostaw i mają ten scenariusz przećwiczony w 2019 r., kiedy z Rosji popłynęła zanieczyszczona ropa. To jest także kwestia woli politycznej - stwierdziła gość audycji.

Posłuchaj
11:29 PR24_MPLS 2022_05_30-14-06-20.mp3 Maria Sobuniewska o sankcjach nakładanych przez UE na Rosję (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Od wielu dni UE bezskutecznie próbuje uzgodnić szósty pakiet sankcji wobec Rosji w odpowiedzi na jej inwazję na Ukrainę, zakładający embargo na rosyjską ropę. Część krajów UE jest krytyczna wobec tej propozycji. Tymczasem przyjęcie sankcji wymaga jednomyślności państw Wspólnoty.

Wśród krajów najbardziej sceptycznych wobec embarga są Węgry, które sprzeciwiały się tym planom ze względu na uzależnienie swej gospodarki od rosyjskiego surowca. Do tej grupy należą też Czechy i Słowacja. UE zaproponowała tym państwom tymczasowe odroczenie embarga, które w ich przypadku weszłoby w życie w 2024 roku.

Zobacz także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Maria Sobuniewska

Data emisji: 30.05.2022

Godzina emisji: 14.06

PR24/ka