Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Robert Bartosewicz 29.04.2020

Wróblewski: polski rząd nie powinien ulegać naciskom unijnych instytucji

- Instytucje europejskie nie wykorzystały swoich kompetencji w koordynowaniu walki z pandemią koronawirusa. Jest tam jednak wciąż energia, by zajmować się wymiarem sprawiedliwości w Polsce -  powiedział w Polskim Radiu 24 Artur Wróblewski, politolog z Uczelni Łazarskiego.
Posłuchaj
  • Artur Wróblewski o sporze o kształt polskiego sądownictwa (Północ-Południe)
Czytaj także

Komisja Europejska rozpoczyna postępowanie przeciwko Polsce o naruszenie unijnego prawa w związku ze znowelizowaną ustawą o sądownictwie, która weszła w życie w lutym. Rząd ma teraz dwa miesiące na odpowiedź i ustosunkowanie się do zarzutów.

Według Artura Wróblewskiego "jeśli polski rząd chce postępować pryncypialnie, to nie powinien ulegać naciskom unijnych instytucji". - Poważne państwa i rządy nie pozwalają sobie dmuchać w kaszę - podkreślił politolog. 

Do tej pory polskie władze odrzucały zastrzeżenia Brukseli. Mówiły też, że organizacja wymiaru sprawiedliwości to wyłączne kompetencje ​państw członkowskich.

Komisja Europejska OK.jpg
Reforma sądownictwa. Rusza postępowanie KE przeciwko Polsce

Po kilkumiesięcznej analizie przeprowadzonej przez prawników Komisja Europejska uznała, że znowelizowana ustawa narusza niezależność sędziowską i jest niezgodna z unijnym prawem. Komisja zakwestionowała zwiększenie zakresu spraw możliwych do podjęcia przez rzecznika dyscyplinarnego sędziów.

Według Komisji istnieje ryzyko, że te zapisy mogą być użyte do politycznej kontroli orzeczeń sądowych. Komisja uważa też, że nowa ustawa uniemożliwia polskim sądom kierowanie pytań prejudycjalnych do unijnego Trybunału Sprawiedliwości. Te zarzuty już wcześniej były podnoszone przez Komisję Europejską.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Północ-Południe"
Prowadzący: Mateusz Drozda
Gość: Artur Wróblewski
Data emisji: 29.04.2020
Godzina emisji: 21.35

Polskie Radio 24