Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 09.11.2017

Alfabet Syberyjski: J jak Jakucja

Jakucja, a właściwie Republika Sacha, leży w połnocno-wschodniej części Rosji. Jest 10 razy większa od Polski, a geograficznie to jeden z najzimniejszych regionów na świecie. Leży w dorzeczu rzeki Leny, a żyje tam około pół miliona rdzennych mieszkańców.
Posłuchaj
  • J jak Jakucja (Alfabet syberyjski/Jedynka)
Czytaj także

Niemal połowa terytorium Jakucji leży poza kołem polarnym. To wieczna zmarzlina, a zimą temperatura spada tam do minus 60 stopni.

Pierwsi Polacy przybyli do Jakucji w XVII wieku, w czasie wojen polsko-rosyjskich. A potem docierali tam głównie za karę. Jakucja miała być i była więzieniem. Dla niektórych stała się drugim domem, a polskie nazwiska są znane wśród Jakutów. Łańcuch gór wziął nazwę od nazwiska Jana Czerskiego. Jakuci pamiętają też nazwiska Czekanowski, Szymański, Zaborowski.

Jeden z ważniejszych badaczy Jakucji to Edward Piekarski, który pierwszy spisał słownik ludu Sacha. A monografię, do dziś uważaną za skarb narodowy, stworzył Wacław Sieroszewski, którego nazwisko nadal jest czczone.

Posłuchaj całej audycji o Jakucji i o Polakach w tym kraju.

"Wielki Powrót" to projekt realizowany przez Polskie Radio. Na antenie radiowej Jedynki opowiadamy o losach Polaków na Syberii.

***

Tytuł audycji: Alfabet syberyjski

Przygotowali: Edyta Poźniak i Andrzej Sowa

Czyta: Henryk Szrubarz

Data emisji: 9.11.2017

Godzina emisji: 15.48

Materiał został wyemitowany w paśmie "Ekspres Jedynki".

ag/kk