Logo Polskiego Radia
Jedynka
Grzegorz Śledź 05.10.2019

Ikonopisanie - tradycja i teraźniejszość

W audycji "Kiermasz pod kogutkiem" przenieśliśmy się do Czeremchy - wsi na Podlasiu. Odbył się tam koncert Dżereła (pol. źródła), który był okazją do spotkania z ukraińską kulturą tradycyjną.

Wystąpił na nim między innymi zespół Dobryna, którego muzykę i historię poznaliśmy bliżej. Spotkaliśmy się także z pracownikiem naukowym Narodowego Muzeum im. Andreja Szeptyckiego we Lwowie, ikonopisarzem Romanem Zilinką, który tworzy tradycyjne domowe ikony. Co wiemy o domowych ukraińskich ikonach?

- Pisaniem ikon zajmowano się na naszych terenach od czasów chrztu Rusi. To, co obecnie wiemy o ikonach, pochodzi z materiałów XIX-wiecznych. Zachowało się sporo zabytków z tego okresu, mamy również sporo wiedzy o ośrodkach, miejscach i mistrzach, którzy się tym zajmowali. Inspiruję się ikoną ludową, sam doszedłem do rzemiosła, którym się posługuję, nawet poprzez teorię, bo jestem historykiem sztuki - mówił Roman Zilinko, ikonopisarz.

Następnie powędrowaliśmy na Wołyń, poznaliśmy między innymi pieśni weselne z tego regionu oraz tradycje związane z tym obrzędem. W Warszawie odbyła się niedawno prezentacja projektu "Wołyń w pieśniach". W "Kiermaszu pod kogutkiem" spotkaliśmy się z uczestniczkami tego projektu - Olgą Kozieł, Jagną Knittel, Anną Jakowską, Karoliną Podrucką i Anną Jurkiewicz.

Zachęcamy do odsłuchania podcastu audycji.


Ikona autorstwa Romana Zilinko Ikona autorstwa Romana Zilinki

***

Tytuł audycji: Kiermasz pod kogutkiem

Prowadziła: Mariana Kril 

Goście: Roman Zilinko (ikonopisarz), Olga Kozieł, Jagna Knittel, Anna Jakowska, Karolina Podruckąa i Anna Jurkiewicz (autorki projektu Wołyń w pieśniach)

Data emisji: 6.10.2019

Godzina emisji: 5.05

gs/at