Logo Polskiego Radia
Jedynka
Urszula Tokarska 11.03.2011

Dopłaty bezpośrednie

Wnioski o przyznanie dopłat na rok 2011 można składać od 15 marca do 16 maja.
Dopłaty bezpośredniefot. sxc.hu
Posłuchaj
  • Dopłaty bezpośrednie
  • Relacja z dyżuru telefonicznego eksperta - Aleksandry Paprockiej
Czytaj także

Jednym z rodzajów pomocy unijnej dla rolników są dopłaty bezpośrednie. Co roku, w wyznaczonym terminie rolnicy składają wnioski o tego rodzaju wsparcie. Tegoroczny nabór wniosków będzie już ósmym w Polsce. Uprawnionych do ich otrzymywania jest około 1,4 miliona rolników, najwięcej w UE. Elżbieta Mamos:

Już od 8 lat polscy rolnicy otrzymują dopłaty bezpośrednie.

Aleksandra Paprocka – ekspert ARiMR: - Wnioski o przyznanie tych dopłat na rok 2011 można składać od 15 marca do 16 maja. Dopuszczalne jest także złożenie wniosku po tym terminie, lecz nie później niż do 10 czerwca, wówczas za każdy dzień opóźnienia rolnik będzie miał potrąconą płatność o 1%. Wnioski można składać osobiście w biurach powiatowych Agencji lub za pośrednictwem poczty. W tym roku rolnicy po raz pierwszy będą mogli złożyć wniosek przez Internet.

Ile ziemi trzeba posiadać, aby można było ubiegać się o dopłaty bezpośrednie?

Aleksandra Paprocka: - Płatności bezpośrednie przysługują rolnikom, którzy posiadają co najmniej 1 ha użytków rolnych. Rolnicy mogą ubiegać się o jednolitą płatność obszarową, uzupełniające płatności obszarowe, płatność zwierzęcą, płatność cukrową, płatność do pomidorów, do owoców miękkich, płatności uzupełniające do powierzchni uprawy chmielu, do której przyznano płatności uzupełniające do powierzchni tej uprawy za 2006 rok. Ponadto, w ramach wsparcia specjalnego, rolnicy mogą wnioskować o przyznanie specjalnej płatności obszarowej do powierzchni upraw roślin strączkowych i motylkowatych drobnonasiennych, a także, w niektórych województwach, o płatności do krów i owiec.
Rolnicy mogą również, na tym samym formularzu wniosku, wnioskować o przyznanie płatności rolno-środowiskowej oraz płatności ONW.

O czym rolnik powinien pamiętać przy deklaracji działek do przyznania płatności?

Aleksandra Paprocka: - W przypadku, gdy zadeklaruje we wniosku powierzchnię działki rolnej wyższą od powierzchni, do której przysługuje płatność, może zostać ukarany poprzez nałożenie sankcji w odpowiedniej wysokości, w zależności od wielkości przedeklarowania powierzchni. Mogą to być nawet sankcje wieloletnie. Informacje dotyczące maksymalnego obszaru kwalifikowalnego, do którego rolnik może wnioskować o przyznanie płatności, znajdują się na informacji dotyczącej działek deklarowanych do płatności, dołączonej do spersonalizowanego wniosku. Ponadto, dane zawarte we wniosku powinny być podane zgodnie ze stanem faktycznym.

Na co rolnicy powinni zwrócić szczególną uwagę przy wypełnianiu wniosku oraz wszystkich załączników graficznych?

Aleksandra Paprocka: - Rolnicy, którzy otrzymali wnioski spersonalizowane, przed złożeniem ich w biurach powiatowych Agencji, muszą zweryfikować m.in. powierzchnie deklarowanych działek rolnych do płatności. Należy pamiętać, że przy zmianie powierzchni działek rolnych, trzeba zaktualizować ogólną powierzchnię gruntów rolnych na działkach ewidencyjnych. W przypadku, gdyby okazały się one nieaktualne, rolnik powinien wnieść stosowne poprawki. Trzeba też pamiętać, że każda odręczna adnotacja w składanych dokumentach, np. skreślenie, musi zostać opatrzona postawioną obok datą oraz podpisem wnioskodawcy. Na załącznikach graficznych rolnicy powinni wyrysować i oznaczyć działki rolne, które są deklarowane we wniosku o przyznanie płatności. Przed złożeniem dokumentów w biurze powiatowym, rolnicy muszą podpisać wniosek, wszystkie załączniki graficzne oraz inne załączniki. Przy wnioskach jest instrukcja ich wypełniania.

Relacja z dyżuru telefonicznego eksperta - Aleksandry Paprockiej:

1. Jestem z woj. lubelskiego. Uprawiam zboża, motylkowe i trawę. Mam też 4 krowy i kwotę mleczną.

Aleksandra Paprocka: - Do zbóż przysługują 2 płatności: jednolita płatność obszarowa i uzupełniająca płatność obszarowa. Do roślin strączkowych jest dodatkowa płatność. Może pan też wnioskować o przyznanie płatności do krów, pod warunkiem, że te krowy na dzień 31 maja 2011 roku będą miały minimum 36 miesięcy.

2. Miałem łąkę zadeklarowana w roku ubiegłym, którą częściowo zaorałem. Czy nie będzie z tym kłopotów?

Aleksandra Paprocka: - Jeśli ma pan we wniosku podane działki rolne i jednej z nich zmienił pan użytkowanie, to należy tę działkę wykreślić i pod spodem, na końcu wszystkich działek rolnych, w wolnym miejscu należy wpisać nową działkę rolną, tę łąkę o mniejszej powierzchni i te, która powstała, czyli grunt orny.

3. W październiku sprzedałam krowę, miałam na nią płatność zwierzęcą, jak to będzie w tym roku?

Aleksandra Paprocka: - Płatność zwierzęca jest przyznawana do odpowiedniego okresu referencyjnego, w którym powinna pani mieć zwierzęta, wiec jeśli pani już otrzymała płatność, to ona przysługuje na podstawie starego okresu referencyjnego.

4. Chciałem zapytać o płatności wysokobiałkowe.

Aleksandra Paprocka: - W zeszłym roku weszło wsparcie specjalne do uprawy roślin strączkowych i motylkowatych drobnonasiennych. Wszyscy rolnicy mogą ubiegać się o tę płatność i jej wysokość jest taka sama. Wykaz tych roślin jest w instrukcji.