Logo Polskiego Radia
Jedynka
Urszula Tokarska 06.05.2011

Dlaczego rolnicy zwlekają z wnioskami o dopłaty bezpośrednie

Można je składać jeszcze do 16 maja.
Dlaczego rolnicy zwlekają z wnioskami o dopłaty bezpośredniefot. sxc.hu/public domain
Posłuchaj
  • Dlaczego rolnicy zwlekają z wnioskami o dopłaty bezpośrednie
  • Dlaczego rolnicy zwlekają z wnioskami o dopłaty bezpośrednie
  • Przykład pana Bernarda Suchorskiego z Wielkopolski

Zbliża się 16 maja, czyli ostatni dzień podstawowego terminu przyjmowania przez ARiMR wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich za 2011 rok.

Teresa Martyka: - Kto może otrzymać dopłaty bezpośrednie?

Renata Mantur z ARiMR: - Mogą się o nie ubiegać rolnicy, którzy posiadają co najmniej 1 ha gruntów rolnych. Muszą być one utrzymane w dobrej kulturze rolnej.
W roku ubiegłym o płatności bezpośrednie ubiegało się 1,35 miliona rolników.
W tym roku bardzo niewiele rolników złożyło już wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich. Obecnie jest ich około 500 tysięcy, a zatem ponad 800 tys. rolników jeszcze takich wniosków nie złożyło.
Termin składania wniosków bez sankcji upływa w dniu 16 maja.
Wnioski można składać w biurach powiatowych ARiMR, za pośrednictwem poczty lub przez Internet. Zachęcamy rolników, aby nie czekali na ostatnią chwilę i żeby wnioski wysłali pocztą.
W tym roku można złożyć wniosek za pomocą formularza umieszczonego na stronie internetowej, trzeba tylko wcześniej złożyć wniosek do biura powiatowego o nadanie loginu i hasła.

Teresa Martyka: - Co z tymi, którzy nie zdążą złożyć wniosku do 16 maja?

Renata Mantur: - Można będzie złożyć wniosek do 10 czerwca 2011 roku, ale będą naliczane sankcje z tytułu złożenia wniosku po terminie. Taka kara wynosi 1% za każdy dzień roboczy opóźnienia.
Jeśli rolnik złoży wniosek 10 czerwca to dopłata może być pomniejszona wet do 19%.
Pamiętać należy, że rolnik powinien również dołączyć do wniosku załączniki graficzne, które otrzymał od Agencji wraz z wnioskiem.

Teresa Martyka: - Jeśli rolnik złożył wniosek, ale okazało się, że musi dokonać jakichś poprawek czy zmian, co powinien zrobić?

Renata Mantur: - Jeżeli zmiany uległy na gruncie i rolnik chce zmienić deklarację w już złożonym wniosku, ma możliwość złożenia zmiany do wniosku. Można je składać do 31 maja. Można zmienić, dodać powierzchnie działek rolnych deklarowanych, jak też zmienić grupę upraw, o którą rolnik ubiega się do płatności.
Takich zmian można również dokonywać do 10 czerwca, ale wówczas będą naliczane sankcje z tytułu złożenia tej zmiany po terminie. Sankcja wynosi również 1% należnej kwoty płatności w stosunku do powierzchni, która została dodana do wniosku. Termin sankcyjny liczy się od 1 czerwca.