Logo Polskiego Radia
Jedynka
Urszula Tokarska 09.10.2013

Podsumowanie efektów wykorzystania unijnych funduszy na polskiej wsi

W tym roku kończy się Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Zdjęcie ilustracyjne.Zdjęcie ilustracyjne.sxc.hu/public domain
Posłuchaj
  • Podsumowanie efektów wykorzystania unijnych funduszy na polskiej wsi


34 tysiące nowych ciągników, ponad 220 tysięcy maszyn i urządzeń, ponad 35 tysięcy nowych miejsc pracy na wsi – to efekt kończącego się w tym roku Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

- Dobiega końca wdrażanie PROW. Czy cały dostępny w tym programie budżet zostanie wykorzystany?

Andrzej Gross, prezes ARiMR
: To było 28 miliardów euro, czyli blisko 70 mld złotych. Patrząc na poziom ich wykorzystania, Polska wypada najlepiej spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej.

- Jak polscy rolnicy wykorzystywali te pieniądze?

Andrzej Gross: Można powiedzieć, że perfekcyjnie. Są bardzo zainteresowani inwestowaniem w swoje gospodarstwa, rozwijaniem tych gospodarstw. Nie tylko zresztą rolnicy, ale i przedsiębiorcy z przemysłu rolno-spożywczego, samorządy. Nie jest to tylko ocena Polaków, ale także są to oceny zewnętrzne. Jeśli by sklasyfikować te pomoc w postaci maszyn i urządzeń, to można powiedzieć, że są to dziesiątki tysięcy ciągników, setki tysięcy maszyn i urządzeń. To wszystko zasiliło polskie rolnictwo i gospodarstwa.

- Te pieniądze przyczyniły się również do powstania bardzo wielu nowych miejsc pracy, co – szczególnie na polskiej wsi – ma duże znaczenie.

Andrzej Gross: W wyniku PROW powstało ponad 35 tysięcy nowych miejsc pracy.

- Nie do końca jeszcze wiadomo, jakim budżetem będzie dysponowała Polska w nowym rozdaniu finansowym 2014-2020, ale to nie będą też małe pieniądze. Jak wieś powinna je wykorzystać?

Andrzej Gross: W nowej perspektywie finansowej Polska może liczyć na znacznie większe środki niż dotychczas. Jeszcze musi zatwierdzić tę decyzję Parlament Europejski. To dotyczy kwoty ponad 32 mld euro. Głównym celem zagospodarowanie tych środków to jest podniesienie konkurencyjności polskiego rolnictwa, ale też elementy ochrony środowiska. Trzeba też mieć na uwadze bardzo duże zróżnicowanie polskiego rolnictwa i – z punktu widzenia Polski – jest wymagana dbałość o zrównoważony rozwój kraju. W tej chwili jest ofensywne podejście do nowych funduszy unijnych i to powoduje, że można mówić o optymizmie w sensie wykorzystania i podniesienia konkurencyjnego charakteru polskiego rolnictwa.

Ostateczne rozliczenie PROW na lata 2007-2013 nastąpi, zgodnie z unijnymi przepisami, w roku 2015, nie ma więc niebezpieczeństwa, że środki dostępne w ramach tego programu nie zostaną wykorzystane.

Rozmawiała Elżbieta Mamos