Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Jan Odyniec 09.02.2020

Karski: bezstronność musi być przejawiana przez każdego sędziego

- W zasadzie to jest droga w jedną stronę. Z sędziego można stać się politykiem, natomiast gdy już sędzia zacznie się zajmować polityką, to wówczas powstają pewne problemy - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Karol Karski, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.
Karol KarskiKarol KarskiPR24

W Polsce trwa spór o reformę sądownictwa, który zyskuje nowe twarze - symbole oporu ze strony środowiska sędziowskiego. Jedną z takich osób jest sędzia Paweł Juszczyszyn, który niedawno został zawieszony przez Izbę Dyscyplinarną w wykonywaniu zawodu. Nie uznaje jednak tej decyzji twierdząc, że Izba nie jest sądem. Na temat reformy wymiaru sprawiedliwości mówił w Polskim Radiu 24 prof. Karol Karski.

Marcin Romanowski 1200.jpg
Wiceminister sprawiedliwości: próba anarchizowania ze strony sądu w Olsztynie została zablokowana

"Droga w jedną stronę"

Europoseł PiS podkreślił, że zaangażowanie sędziów w politykę przysparza im wiele problemów. Na przykładzie sędziego Juszczyszyna prof. Karol Karski stwierdził, że znalazł się w trudnej sytuacji.

- W zasadzie to jest dla niego droga w jedną stronę. Z sędziego można stać się politykiem, natomiast gdy już sędzia zacznie się zajmować polityką, to wówczas powstają pewne problemy. Jak dzisiaj na sali rozpraw mają traktować go strony postępowań, które prowadzi? Czy będą miały do niego zaufanie? Czy to - w końcu subiektywne - przeświadczenie, że sędzia jest niezawisły, bezstronny, będzie gościło na tej sali rozpraw, na której przewodniczył będzie sędzia Juszczyszyn? - mówił prof. Karol Karski.

Kasta 1200.jpg
Tomasz Truskawa: z drogi reform wymiaru sprawiedliwości cofnąć się już nie można

Niezawisłość i bezstronność sędziów

Jak podkreślił, właśnie ze względu na szczególną pozycję sędziów, są oni wyposażeni w daleko idące przywileje, jak niezawisłość, "która przejawia się w stabilizacji ich sytuacji materialnej". Przypomniał, że sędzią jest się do końca życia, także w stanie spoczynku otrzymuje 2/3 wynagrodzenia, żeby nie myśleć o innej pracy po zakończeniu czynnego sędziowania. To samo dotyczy immunitetu sędziowskiego. Wszystko to, by nie obawiać się presji ze względu na swoją działalność orzeczniczą.

- Te przywileje mają gwarantować jedno. Niezawisłość jest tylko środkiem - koniecznym, ale tylko środkiem - do osiągnięcia celu, jakim jest bezstronność. Ta bezstronność musi być przejawiana przez każdego sędziego - wyjaśnił polityk PiS-u.

Dodał, że konieczne jest też, by tej bezstronności spodziewali się ci, którzy stają przed obliczem sądu. Tymczasem w przypadku sędziów-celebrytów - jak określił ich prof. Karol Karski - takie przekonanie może być niemożliwe.

1200_protest_sądy_PAP.jpg
Politolog o proteście "Kasta Basta": większość Polaków chce reformy

- Dlatego właśnie powrotu z aktywności politycznej na salę sądową już raczej nie ma - wyjaśnił europoseł.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "Przekładaniec Jachowicza"
Prowadzi: Jerzy Jachowicz
Gość: prof. Karol Karski (europoseł PiS)
Data emisji: 09.02.2020
Godzina emisji: 17.06

PR24/jmo