Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Robert Bartosewicz 25.10.2020

"Powielenie wzorca z czarnych protestów". Prof. Domański o manifestacjach ws. wyroku TK

- Z podobnym zjawiskiem mieliśmy do czynienia kilka lat temu. Mam tu na myśli czarne marsze kobiet i sprzeciw wobec próby zmiany ustawy o aborcji, która zakończyła się niepowodzeniem. W gruncie rzeczy od trzech dni mamy do czynienia z powieleniem tego samego wzoru - powiedział w Polskim Radiu 24 socjolog prof. Henryk Domański. 
Posłuchaj
  • Prof. Henryk Domański o protestach (Przekładaniec Jachowicza)
Czytaj także

W Warszawie aktywiści protestujący przeciw orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego aborcji eugenicznej blokują dostęp do niektórych kościołów na Starym Mieście i Krakowskim Przedmieściu. Protesty trwają na ulicach wielu miast, a działania w świątyniach i wokół nich są jednym z ich przejawów. Na niektórych kościołach pojawiły się napisy zachęcające do dokonania aborcji. To "dzieło" lewicowych aktywistów. 

protest aborcja pap 1200.jpg
Zwolennicy legalnej aborcji blokują dostęp do kościołów. Trwają przepychanki z policją

- Sądzę, że protest wobec wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji jest w dużym stopniu wyrazem autentycznego sprzeciwu. Nie nazwałbym tych działań, manifestacji przejawem psychologii tłumu, tylko raczej bardzo szerokiej grupy społecznej, zbiorowości, co do której zresztą mogliśmy oczekiwać, że tego typu zachowania wystąpią - powiedział prof. Henryk Domański. 

Posłuchaj
20:53 _PR24_AAC 2020_10_25-17-08-12.mp3 Prof. Henryk Domański o protestach (Przekładaniec Jachowicza)

 

Jego zdaniem "z podobnym zjawiskiem mieliśmy do czynienia kilka lat temu – w 2016 roku". - Mam tu na myśli czarne marsze kobiet i również sprzeciw wobec próby zmiany ustawy o aborcji, która zakończyła się niepowodzeniem. W gruncie rzeczy od trzech dni mamy do czynienia z powieleniem tego samego wzoru - zaznaczył profesor.

Wyjaśnił też na czym w socjologii polega zjawisko protestu. - Ludzie przyłączają się do manifestacji, żeby się wzmocnić, jeżeli chodzi o swoje przekonania i poglądy; żeby je jeszcze bardziej uwidocznić, uaktywnić się w tym, mieć poczucie bezpieczeństwa, a do pewnego stopnia - również poprawę samopoczucia i samooceny: poczucie, że własne poglądy są podzielane także przez innych - tłumaczył gość PR24. 

- Nie mamy do czynienia z tłumem, tylko z ludźmi, którzy kierują się określonymi interesami i wyznają określone wartości. Natomiast tłum, to jest coś bardziej chaotycznego - dodał Henryk Domański. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Przekładaniec Jachowicza"

Prowadzi: Jerzy Jachowicz

Gość: prof. Henryk Domański (PAN)

Data emisji: 25.10.2020

Godzina emisji: 17.06

bartos