Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Tomasz Jaremczak 17.11.2019

Jarosław Iwaszkiewicz i jego Warszawa

- Na szczęście moim zadaniem nie było opisywanie roli politycznej Jarosława Iwaszkiewicza w okresie powojennym, jego uwikłań w system Polski Ludowej. Zająłem się Warszawą w jego twórczości, a jego stosunek do stolicy był obiektywny - mówił w Polskim Radiu 24  dr Tomasz M. Lerski, autor książki "Warszawa Jarosława Iwaszkiewicza".
Posłuchaj
  • 17.11.19 "Poczytnik". Warszawa Jarosława Iwaszkiewcza
Czytaj także

Jarosław Iwaszkiewicz przez ponad 80 lat bacznie śledził zmiany zachodzące w stolicy, krytykował ją, ale również angażował się w jej odbudowę. W roku 125. rocznicy urodzin pisarza varsavianista dr Tomasz M. Lerski w książce "Warszawa Jarosława Iwaszkiewicza" wziął pod lupę teksty jego autorstwa.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że Jarosław Iwaszkiewicz nie pisał w PRL o Warszawie na zamówienie. - O Warszawie socjalistycznej w samych superlatywach, a o Warszawie burżuazyjnej tylko na zasadzie totalnej negacji. Krytykował i to bardzo Warszawę powojenną, sposób jej odbudowy, wyburzanie ruin, wściekał się na zniszczenia, których przy okazji dokonano. Wyklinał m.in. powojenną szpetotę Placu Teatralnego, ale potrafił zachwycać się tzw. ścianą wschodnią z domami centrum. Uważał, że w tym kierunku powinna iść budowa Warszawy na nowo. Iwaszkiewicz nie był pieszczochem socjalizmu, jeśli chodzi o spojrzenie na Warszawę. Tam gdzie należało potrafił przyłożyć. Chwalił tam, gdzie było można - tłumaczył varsavianista. 

Tomasz M. Lerski jest autorem tryptyku "Portret miasta w zwierciadle literatury”, w ramach którego, oprócz „Warszawy Jarosława Iwaszkiewicza”, ukazały się pozycje „Warszawa Marii Dąbrowskiej” i „Warszawa Antoniego Słonimskiego”.        

Więcej w nagraniu. 

Gospodarzami audycji "Poczytnik" byli Tomasz Zapert i Krzysztof Masłoń.    

Data emisji: 17.11

Godzina emisji: 22.06

PR24