Logo Polskiego Radia
Trójka
Ewa Dryhusz 05.06.2012

Euro-przygotowania na cenzurowanym

Najlepiej, gdyby na czas Euro mieszkańcy Warszawy wzięli miesięczny urlop - proponują w Trójce publicyści. Rozkopane miasto to dopiero początek problemów stolicy. Z największym kłopotem zostaniemy po mistrzostwach, bo jak wykorzystać potem Stadion Narodowy...
Piotr GabryelPiotr Gabryelfot. PR/W. A. Jurzyk

Zdaniem Piotra Gabryela władze Warszawy włożyły wiele wysiłku w to, żeby sparaliżować miasto. - Może należało już w tej sytuacji, kiedy zostało rozkopane właściwie wszystko, co mogło zostać rozkopane, na czas Euro po prostu zamknąć bardzo szerokie centrum Warszawy i zrobić jeden deptak, bo do tego w istocie się to w tej chwili zaczęło sprowadzać - mówił gość Krystiana Hanke.
Publicysta argumentował, że to nie jest tak, że wszyscy warszawiacy na miesiąc wezmą urlopy i wyjadą ze stolicy. - Miasto będzie sparaliżowane. We Wrocławiu zrobiono to wielokrotnie lepiej. Być może pomysł, żeby wyprowadzić Stadion Narodowy z centrum poza Warszawę, był pomysłem, który należało zrealizować. Wtedy jest szansa na to, żeby nie paraliżować miasta i w sposób bardziej przemyślany zorganizować dojazd do stadionu - stwierdził Piotr Gabryel.
Michał Krzymowski ("Newsweek") zwrócił uwagę, że lokalizacja Stadionu Narodowego i plany jego wykorzystywania to problem, z którym zostaniemy po mistrzostwach. Publicyści komentowali także budowę autostrady A2 i bankructwo firm, które budowały część autostrad i Stadion Narodowy.

W poniedziałek PBG, HYROBUDOWA POLSKA i APRIVIA złożyły wnioski o ogłoszenie upadłości. - Ta firma to jest nie tylko stadion i autostrada, ale i terminal gazu skroplonego, magazyn gazu i kopalnia. To wygląda na małą katastrofę. Jest problem u podłoża tego wszystkiego, czyli w prawie - podsumował Michał Krzymowski. Publicysta wyjaśnił, że najprostszym sposobem było skorzystanie ze wzorców zagranicznych i skopiowanie prawa, zamiast tworzenia nowych, skomplikowanych konstrukcji, które jak widać nie funkcjonują właściwie.
- Mamy kłopoty prawne, ale też kłopoty w podejściu do egzekwowania prawa, które istnieje. Nasze stadiony należą do jednych z najdroższych na świecie. Jak to jest możliwe? To rzecz do przeanalizowania i parę instytucji powinno się temu przyjrzeć - podkreślił Piotr Gabryel. Gość Trójki ocenił, że budowę Stadionu Narodowego w tym miejscu już można uznać za porażkę. - Trudno sobie wyobrazić, żeby można było tam tyle imprez organizować. Chyba, że sparaliżuje się miasto i będzie się je regularnie paraliżowało - wyjaśnił publicysta.
Jak goście Krystiana Hanke oceniają politykę prezydenta Bronisława Komorowskiego wobec Ukrainy, dowiesz się słuchając całej audycji "Komentatorzy - 5 czerwca 2012".
"Komentatorów" na antenie Trójki można słuchać od poniedziałku do czwartku o 8.35.

Czytaj więcej o Euro 2012 w serwisie specjalnym >>>

(ed)