Logo Polskiego Radia
Trójka
Agnieszka Szałowska 02.06.2011

Nie ma potrzeby utrzymywania IPN

Ryszard Kalisz (SLD): My, jako polska lewica uważamy, że Instytut Pamięci Narodowej trzeba zlikwidować. Poszczególne części jego działalności można przenieść do innych organów władzy publicznej.
Ryszard KaliszRyszard Kaliszfot. Jakub Szymczuk/PR

Zdaniem polityka SLD pion archiwalny Instytutu Pamięci Narodowej powinien znaleźć się w Archiwum Akt Nowych, działalność edukacyjną placówki mógłby przejąć MEN, a historyczną Ministerstwo Kultury i Dzidzictwa Narodowego. - Działalność śledcza trafiłaby do Prokuratury Generalnej i tak dalej - powiedział w "Pulsie Trójki".

Ryszard Kalisz zapowiedział, że będzie postulował, by posłowie jego partii nie brali udziału w głosowaniu nad kandydatem na nowego szefa IPN.

A jest nim Łukasz Kamiński, obecny szef Biura Edukacji Publicznej Instytutu. - Kandydat do tej pory swoje obowiązki wykonywał dobrze. Pytanie tylko, czy osoba wskazana przez Radę IPN będzie również wypełniała inne obowiązki – powiedział Karol Karski. Poseł Prawa i Sprawiedliwości dodał, że klub jego partii jeszcze nie zdecydował czy poprze kandydata.

Ryszard Kalisz przyznał, że nie znał wcześniej Łukasza Kamińskiego i nie może powiedzieć nic o jego dorobku, ale może skomentować słowa kandydata. – Co do wygaszania pionu śledczego IPN - pełna zgoda, obecnie jego działalność jest niezwykle kapitałochłonna, a efektów żadnych. Natomiast wypowiedź co do TW "Bolka" uważam za skandaliczną, bo świadczy ona, że kandydat przyjmuje schematy myślowe za prawdę, a to u prezesa IPN jest niedopuszczalne – podkreślił. Zdaniem polityka uznanie, że Wałęsa jest TW Bolkiem jest to równoznaczne z przyjęciem za prawdziwe wszelkich dokumentów wytworzonych przez oficerów SB.

Karol Karski podkreślił, że jego zdaniem Łukasz Kamiński nie miał na myśli całkowitej likwidacji pionu śledczego IPN, a jego stopniowe zmniejszanie. - Będzie się zmniejszała liczba potencjalnych oskarżonych, ale pamiętajmy, że są sprawy niewyjaśnione do tej pory.

– W sytuacji, w której prokuratorzy mają większe możliwości niż historycy, kiedy mogą zwracać się o pomoc prawną do innych państw, w jakiejś formie pion prokuratorski powinien zostać - dodał.

Aby usłyszeć, co posłowie sądzą o zakresie kompetencji prezesa IPN i który pion działalności placówki będzie najważniejszy, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Audycji "Puls Trójki" można słuchać od poniedziałku do piątku o 17.45. Zapraszamy.

(asz)