Logo Polskiego Radia
Dwójka
Anna Myśliwiec 18.12.2019

Moniuszko domowy i publiczny

Rok obchodów dwusetnej rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki dobiega końca. Obfitował w akademie ku czci, rocznicowe koncerty, rozmaite – mniej lub bardziej oficjalne – uroczystości. W audycji "Moniuszko – historia prawdziwa" przyjrzeliśmy się, jak przebiegały obchody Roku Moniuszki.
Posłuchaj
  • Moniuszko domowy i publiczny (Moniuszko - historia prawdziwa/Dwójka)
Czytaj także

Powstał Komitet Honorowy obchodów Roku Moniuszki, stworzony został zespół programowy, wyznaczeni zostali koordynatorzy regionalni. Ukazało się sporo płyt, mniej książek, jeszcze mniej wydawnictw nutowych. Odbyły się konferencje naukowe (nie tylko w Polsce), odbył się 10. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki - tym razem wymyślony i zorganizowany imponująco. Dworzec Centralny w Warszawie otrzymał imię twórcy Strasznego dworu, zawisła na nim pamiątkowa tablica. Sporo mówiło się o Moniuszce, nawet w takich sferach publicznych, w których zwykle o tzw. muzyce poważnej się nie mówi.

W ostatniej audycji cyklu moniuszkowskiego w Dwójce zadaliśmy pytanie: jak uczciliśmy ten rok i co po tych obchodach zostanie? Zadaliśmy też inne, jeszcze ważniejsze pytanie: kim Stanisław Moniuszko jest dziś dla nas? Czy to ojciec polskiej opery narodowej, pod pomnikiem którego składamy kwiaty i niewiele więcej, czy może jednak jest postacią, którą interesujemy się głębiej i poważniej? Czy Moniuszko cokolwiek znaczy dla nas we współczesnym świecie?

Gościem audycji był Ignacy Zalewski - kompozytor, dyrygent, wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

***

Tytuł audycji: Moniuszko - historia prawdziwa

Prowadzi: Piotr Matwiejczuk

Data emisji: 18.12.2019

Godzina emisji: 21.30

am/bch