Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Robert Bartosewicz 10.03.2019

Walka władz komunistycznych z Kościołem katolickim w Polsce

- Biskupi zaczęli zbierać podpisy pod petycją w sprawie usuwania religii ze szkół. W ciągu jednej doby zebrali ich kilkadziesiąt tysięcy. Władze dostały szału – powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Antoni Dudek z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Posłuchaj
  • 10.03.19 Walka władz komunistycznych z Kościołem katolickim
Czytaj także

Kiedy komunistyczne władze zdecydowały się na jawną już ingerencję w wewnętrzne życie Kościoła i zasady obsadzania stanowisk, gdzie premier miał ustanawiać biskupów, a wojewoda proboszczów, biskupi polscy wystosowali list, będący odpowiedzią na politykę rządu. Znalazły się w nim słynne słowa: "non possumus" (nie możemy), wyrażające niezgodę na podporządkowanie Kościoła władzy.

Po publicznym ujawnieniu przez prymasa Stefana Wyszyńskiego treści listu, we wrześniu 1953 roku został on aresztowany. Do 1956 roku był internowany w Rywałdzie, Stoczku Warmińskim, Prudniku i Komańczy.

- W 1953 roku zaczęła się fala represji, której finałem jest internowanie prymasa Wyszyńskiego. Wcześniej trwało pozbawianie wolności czy usuwanie z diecezji innych biskupów. Była grupa hierarchów, która wykorzystywała to, co umożliwiały władze. Otóż w 1952 roku uchwalono konstytucję PRL, w której zapisano, że ludzie mają prawo do petycji. Biskupi zaczęli zbierać podpisy pod petycją w sprawie usuwania religii ze szkół. W ciągu jednej doby zebrali kilkadziesiąt tysięcy podpisów. Władze dostały szału i usunęły biskupów z diecezji, a biskupa Herberta Bednorza zamknęły. W innych diecezjach w oparciu o podobne działania eliminowano biskupów, którzy byli najtwardsi – albo ich usuwano z diecezji albo zamykano. Natomiast reszta episkopatu była coraz bardziej zastraszona – powiedział w Polskim Radiu 24 Antoni Dudek.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Robert Tekieli.

Polskie Radio 24

--------------------

Data emisji: 10.03.2019

Godzina emisji: 8.35