Logo Polskiego Radia
PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 29.10.2022

Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie kolejny pakiet pomocy wojskowej o wartości 275 mln dolarów

Decyzję w tej sprawie podjął prezydent Joe Biden. Uzbrojenie będzie pochodzić z obecnych zasobów Pentagonu.

W skład najnowszego pakietu pomocy wojskowej wchodzi amunicja do systemów artylerii rakietowej wysokiej mobilności HIMARS, 500 precyzyjnie naprowadzanych pocisków kaliber 155 milimetrów oraz 2 tysiące min przeciwpancernych z ładunkiem kumulacyjnym. Ukraina otrzyma także 1300 sztuk broni przeciwpancernej i 125 pojazdów wojskowych Humvee.

Dodatkowo Amerykanie przekażą dla Kijowa 2 miliony 750 tysięcy nabojów do broni lekkiej oraz cztery systemy komunikacji satelitarnej.

To 24 pakiet amerykańskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy od początku rosyjskiej inwazji. Łączna pomoc wojskowa rządu prezydenta Joe Bidena dla Ukrainy przekroczyła już 18 miliardów 500 milionów dolarów, a od początku wojny 17 miliardów 900 milionów dolarów. 

Pentagon poinformował, że systemy obrony powietrznej dla Ukrainy są priorytetem. Dwa pierwsze zaawansowane systemy rakietowe ziemia-powietrze NASAMS mają być gotowe do dostarczenia Ukrainie na początku grudnia.

Grupa republikanów z amerykańskiego Senatu oraz Izby Reprezentantów sprzeciwiła się zapisom, które pozwalałyby wspierać Ukrainę pieniędzmi pochodzącymi z zarekwirowanych rosyjskich aktywów. Pomysł został zgłoszony przez Demokratów.

Autorzy artykułu opublikowanego w wydaniu internetowym gazety The Washington Post powołują się na informacje uzyskane od osób zaangażowanych w negocjacje. Wskazują, że według Demokratów rezygnacja z blisko 840 miliardów dolarów podważa zdolność administracji Bidena do wspierania pogrążonej w wyniku wojny ukraińskiej gospodarki. Republikanie odpowiadają, że przepis nie został w pełni zweryfikowany przez odpowiednie komisje. 

Dyskusja wpisuje się w debatę dotyczącą poparcia republikanów dla broniącej się przed Rosją Ukrainy. Politycy głównego nurtu partii zobowiązali się do dalszego zatwierdzania miliardów dolarów amerykańskiej pomocy, jednak niektórzy republikanie wzywają do zakończenia wypisywania czeków „in blanco”.

IAR/ks