Logo Polskiego Radia
Dariusz Adamski 17.02.2023

"Odzwierciedlenie stanu relacji polsko-amerykańskich". Wiceszef MSZ o wizycie Bidena

Jak mówił wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński "wizyta prezydenta USA Joe Bidena w Polsce jest odzwierciedleniem stanu relacji polsko-amerykańskich, nie tylko politycznych, ale też tych dotyczących bezpieczeństwa". Dodał, że Polska liczy na zwiększenie stałej obecności wojsk NATO w naszym regionie.
Posłuchaj
  • Michał Baranowski, dyrektor warszawskiego biura The German Marshall Fund of the United States, o wizycie prezydenta USA Joe Bidena w Polsce. Rozmowa Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Czytaj także

Prezydent USA Joe Biden odwiedzi Polskę w dniach 21-22 lutego. Podczas wizyty ma spotkać się z prezydentem RP Andrzejem Dudą, odbędzie też spotkanie z liderami Bukaresztańskiej Dziewiątki i wygłosi przemówienie przed rocznicą rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Wiceminister Jabłoński został zapytany w radiu RMF FM o to, co prezydent Biden ogłosi w podczas wizyty w Polsce. - Z pewnością ta wizyta jest odzwierciedleniem stanu relacji polsko-amerykańskich, nie tylko politycznych, ale tych, które dla nas są najważniejsze, czyli dotyczących bezpieczeństwa - mówił.

Pytany o polskie oczekiwania wobec tej wizyty odparł, że "na pewno stałym postulatem wciąż niezrealizowanym pozostaje zwiększona stała obecność wojsk sojuszniczych, amerykańskich w ogromnym stopniu, ale nie tylko". Jak dodał, to na wschodniej flance NATO powinny skupić się zdolności obronne sojuszu.

Wzmacnianie polskiej armii

Jego zdaniem, wschodnią flankę można wzmocnić większą liczbą żołnierzy, większą liczbą sprzętu i inwestycjami we własną armię. - O tym nie zapominamy. Mówimy o tym, jak ważne jest NATO, ale bez własnej zdolności obronnej, bez własnej silnej, dobrze wyposażonej armii żaden kraj nie jest w stanie się obronić. W to inwestujemy sami - powiedział Jabłoński.

Dopytywany, czy celem jest utworzenie baz NATO w naszym kraju, odpowiedział, że "jak najbardziej jest to coś, co chcielibyśmy osiągnąć". Według niego, pewne kroki w tym kierunku mogą zostać podjęte na zbliżającym się szczycie w Wilnie.

 

IAR/PAP/dad