Logo Polskiego Radia
Dariusz Adamski 22.08.2023

Blisko sto śmigłowców AH-64E Apache dla Polski. Jest zgoda Departamentu Stanu

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że amerykański Departament Stanu zatwierdził sprzedaż Polsce 96 śmigłowców uderzeniowych AH-64E Apache. Maszyny mają trafić na wschód Polski prawdopodobnie w przyszłym roku. Kontrakt opiewa na 12 mld dolarów.
Posłuchaj
  • Jest zgoda Departamentu Stanu na sprzedaż Polsce 96 śmigłowców uderzeniowych AH-64E Apache. Rozmowa Przemysława Pawełka z Maciejem Szopą z serwisu Defence24.pl [POSŁUCHAJ]
Czytaj także

"Zgodnie z ustaleniami z sekretarzem obrony Lloydem Austinem do czasu zakończenia procedur i dostarczenia do Polski zakupionych śmigłowców, armia USA udostępni nam śmigłowce Apache z własnych zasobów" - przekazał na Twitterze Mariusz Błaszczak, odnosząc się do majowych ustaleń między Polską a Stanami Zjednoczonymi.

Do czasu finalizacji zakupu siły lądowe USA udostępnią Polsce osiem maszyn.

Śmigłowce Apache razem z czołgami Abrams będą stanowiły barierę, która zamknie Bramę Brzeską, czyli równinę w okolicach Brześcia, granicy z Białorusią, pas szeroki na około 80 kilometrów pomiędzy Narwią a Bugiem.


Śmigłowce Apache trafią zatem na wschodnią flankę NATO: do 18. Dywizji Zmechanizowanej, do 1. brygady lotnictwa wojsk lądowych.

Najnowsza wersja

Chęć zakupu 96 śmigłowców Polska wyraziła w ubiegłym roku. Ma to być ich najnowsza wersja GUARDIAN.

Wraz ze śmigłowcami Polska pozyska również transfer technologii. Chodzi m.in. o radary czy uzbrojenie - 1844 pociski Hellfire, 460 pocisków powietrze-ziemia JAGM i 508 pocisków przeciwlotniczych Stinger.

Producentem śmigłowców jest Boeing. Maszyna służy do zwalczania broni pancernej i wsparcia dla oddziałów lądowych, jest obsługiwana przez 2-osobową załogę. Obaj piloci mogą samodzielnie sterować jego lotem i uzbrojeniem. Śmigłowce są uzbrojone w działko 30 mm, a ich najnowsza wersja ma usprawniony silnik, czy możliwość sterowania dronami. Atutem najnowszych maszyn jest też możliwość latania w warunkach ograniczonej widoczności oraz usprawnione podwozie do lądowania.

IAR/dad