Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Dariusz Adamski 24.08.2023

Życzenia z Polski z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy

Ministerstwo Spraw Zagranicznych złożyło Ukraińcom najlepsze życzenia z okazji Dnia Niepodległości. "Szczere gratulacje z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy!" - czytamy na Twitterze polskiej dyplomacji.

Do życzeń dołączyło się także Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. "Przekazujemy żołnierzom Sił Zbrojnych Ukrainy wyrazy podziwu i szacunku za walkę w obronie Ojczyzny! To już drugie Święto Niepodległości Ukrainy od początku rosyjskiej agresji na ten kraj" - podkreśliono we wpisie w mediach społecznościowych.

Z kolei Sztab Generalny Wojska Polskiego przekazuje żołnierzom Sił Zbrojnych Ukrainy wyrazy podziwu i szacunku za bohaterską walkę w obronie Ojczyzny. We wpisie na Twitterze podkreślono także fundamentalne znaczenie integralności terytorialnej, suwerenności i niezależności Ukrainy dla europejskiego bezpieczeństwa.

Senat w Dzień Niepodległości Ukrainy przedstawił kalendarium swoich działań na rzecz naszego wschodniego sąsiada i ukraińskich obywateli od początku rosyjskiej agresji. Senatorowie podkreślają, że pełnoskalowa inwazja Rosji na wolną, niepodległą Ukrainę trwa już 18 miesięcy.

"Dlatego zapewniamy walczący naród Ukraiński o solidarności Polaków i przypominamy, że Senat podejmując liczne działania legislacyjne i prowadząc aktywną dyplomację parlamentarną - nie ustaje w wysiłkach, by wojna zakończyła się zwycięstwem Ukrainy, a wraz z nią całego wolnego świata" - czytamy w mediach społecznościowch.

Do życzeń dołączyło się również Centralne Biuro Antykorupcyjne. "Naszym ukraińskim partnerom i przyjaciołom życzymy zwycięstwa i upragnionego pokoju!" - napisano na Twitterze.

32 lata temu, 24 sierpnia 1991 roku, ukraińska Rada Najwyższa przyjęła Akt Niepodległości Ukrainy. Ogłaszał on obywatelom i światu, że odtąd istnieje niepodległe demokratyczne państwo ukraińskie. Przyjęto nazwę składająca się z jednego słowa - Ukraina. Wcześniej była to Ukraińska Socjalistyczna Republika Radziecka. Pierwszym państwem, które wówczas uznało niepodległą Ukrainę, była Polska.


IAR/PAP/dad