Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Katarzyna Semaan 06.09.2023

Szczyt Trójmorza w Bukareszcie z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy

W Bukareszcie rozpoczyna się szczyt Inicjatywy Trójmorza czyli projektu, który ma budować połączenia infrastrukturalne między północą a południem Europy.

Przywódcy 12 krajów Europy Środkowej oraz południa kontynentu spotykają się dzisiaj w stolicy Rumunii. W Bukareszcie rozpoczyna się szczyt Inicjatywy Trójmorza czyli projektu, który ma budować połączenia infrastrukturalne między północą a południem Europy. Polskę na spotkaniu będzie reprezentować prezydent Andrzej Duda.

Inicjatywa Trójmorza to pomysł prezydentów Polski i Chorwacji. Powstał w 2015 roku i ma służyć budowaniu połączeń drogowych, kolejowych, cyfrowych oraz energetycznych między krajami północy a południa Europy. W skład projektu wchodzi 12 krajów. 

Na rozpoczynającym się dzisiaj szczycie w Bukareszcie politycy mają zaprosić Grecję jako przyszłego, 13. członka Inicjatywy. Przywódcy będą też rozmawiać o bezpieczeństwie regionu, o nowych projektach, a także o wpływie wojny na Ukrainie na gospodarki krajów nowej części Unii Europejskiej. To właśnie ten region jest bowiem obecnie „buforem“ między ogarnięta wojną Ukrainą, a zachodem Europy.

Sama Ukraina nie jest członkiem grupy, bo należą do niej wyłącznie kraje Unii Europejskiej. Jednak rok temu na poprzednim spotkaniu Kijów otrzymał status państwa współpracującego. Ten sam status ma teraz dostać Mołdawia. 

Inicjatywa Trójmorza ma w założeniu budować połączenia między morzami Adriatyckim, Bałtyckim i Czarnym. Na obszarze jej 12 członków mieszka w sumie 112 milionów osób.
W 2017 roku w czasie spotkania krajów regionu w Warszawie podpisano pierwsze umowy o budowie nowych połączeń. Eksperci opracowali też wówczas listę 157 projektów o wartości 45 miliardów euro. Obecnie 91 projektów ma status priorytetowy.

Jednym z najważniejszych przedsięwzięć jest wspólne wykorzystywanie nowych źródeł dostaw gazu, takich jak gaz LNG, który Polska kupuje od Stanów Zjednoczonych. W ubiegłym roku uruchomiono gazociąg Baltic Pipe, łączący Polskę, Norwegię i Danię, a także gazociąg Polska-Litwa. Do użytku oddano też interkonektor ze Słowacją. Trwa równocześnie rozbudowa gazoportu LNG w Świnoujściu.

W trakcie budowy jest obecnie Rail Baltica czyli sieć połączeń kolejowych Polski z krajami bałtyckimi oraz Via Carpathia czyli sieć dróg, łączących północ z południem.

W 2019 roku powołano też Fundusz Inwestycyjny Inicjatywy Trójmorza. To dzięki niemu mają być współfinansowane projekty zgłoszone w ramach grupy.

IAR/ks