Logo Polskiego Radia
PR dla Zagranicy
Dariusz Adamski 12.01.2024

Minister Radosław Sikorski wziął udział na Litwie w spotkaniu ekspertów "Snow Meeting"

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski na Litwie wziął udział w nieformalnym spotkaniu ekspertów "Snow Meeting". Rozmawiał też z szefem litewskiej dyplomacji Gabrieliusem Landsbergisem.

Minister Radosław Sikorski mówił dziennikarzom przed odlotem do Polski, że rozmowy dotyczyły kwestii bezpieczeństwa w regionie. - Omówiliśmy to niewesołe otoczenie międzynarodowe oraz plany wspólnych działań na rzecz przeciwstawienia się łamaniu prawa międzynarodowego przez naszego dużego sąsiada - mówił szef polskiej dyplomacji. Chodzi o współpracę dotyczącą wspólnych sankcji w ramach Unii Europejskiej oraz kwestii obronności na płaszczyźnie NATO. - Dzisiaj grozi nam ten sam kraj, który jest agresorem na Ukrainie - zaznaczył Sikorski.

Posłuchaj
00:49 12755953_1.mp3 Minister Radosław Sikorski wziął udział na Litwie w spotkaniu ekspertów "Snow Meeting". Materiał Kamila Zalewskiego

 

Minister zaznaczył, że wizyta na Litwie jest jego drugą oficjalną wizytą zagraniczną. Po raz pierwszy spotkał się też z szefem litewskiego MSZ. - To było spotkanie zapoznawcze i konferencyjne. Za tydzień przyjeżdża tu nasz prezydent, dlatego w formule wizyty wielostronnej będzie szansa na pogłębienie tych wszystkich tematów - dodał. Na pytanie korespondenta Polskiego Radia o wspólne stanowisko Polski i Litwy w kwestii nielegalnej migracji, Radosław Sikorski powiedział, że nie ma wątpliwości, iż aby strefa Schengen przetrwała i żeby można było korzystać z dobrodziejstw ruchu bezwizowego i bez kontroli granicznych, "to jej zewnętrzna granica musi być efektywnie kontrolowana".

Spotkanie "Snow Meeting" odbyło się na Litwie po raz siedemnasty. W tym roku poświęcone było między innymi skutecznemu zmobilizowania wsparcia społeczności międzynarodowej dla Ukrainy. Dyskusje dotyczyły też 20. rocznicy członkostwa Litwy w NATO i UE oraz znaczeniu gwarancji bezpieczeństwa ze strony Sojuszu w kontekście rosyjskiej agresji.

IAR/dad