Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Halina Ostas 20.01.2024

Jak długo może jeszcze potrwać wojna na Ukrainie? Amerykańskie media dotarły do ustaleń służb wywiadowczych

Wojna na Ukrainie potrwa jeszcze co najmniej dwa lata - do takich wniosków doszli zachodni i ukraińscy analitycy wojskowi. Mniej optymistyczną wersję podała amerykańska telewizja CNN. Eksperci wojskowi, na których opinie powołuje się stacja, przewidują, że rosyjska inwazja na Ukrainie może trwać jeszcze pięć lat.

Kijów liczy, że zachodnia pomoc dla Ukrainy nie będzie słabnąć, za to w coraz gorszej kondycji będzie objęta sankcjami Rosja. Ukraiński ekspert wojskowy Wiktor Jagun przewiduje, że Moskwie skończą się zasoby w najbliższych kilkunastu miesiącach.

- Pomoc będzie kontynuowana. Jeśli uda nam się utrzymać się na obecnych pozycjach, to ostateczny moment, gdy im wszystko się załamie, to 2024, koniec 2025 roku - podkreśla ukraiński specjalista. W tym czasie, według amerykańskiej telewizji CNN, Ukraina musi mieć zagwarantowaną zachodnią pomoc na odpowiednim poziomie. W ocenie stacji, w tym roku Kijów będzie rozbudowywał przemysł zbrojeniowy i armię, oczekując nasilenia się walk w przyszłym roku.

Obie strony zbyt wyczerpane

W tym roku nie dojdzie do żadnych dużych zwycięstw na polu bitwy - prognozują rozmówcy CNN. "Obie strony są zbyt wyczerpane pod kątem żołnierzy i sprzętu, by doszło do dużych ruchów w 2024 r." - zaznaczają. Źródło wojskowe przekazało, że Ukraińcy rozważają rok 2025 jako lepszą opcję do rozpoczęcia kolejnej ofensywy.

Stacjonujący w Europie amerykański wojskowy twierdzi, że Ukraina może rozpocząć kolejną dużą kontrofensywę w celu rozbicia rosyjskich sił w okupowanym Melitopolu na południowym wschodzie za co najmniej dwa lata.

"Bez względu na to, co wydarzy się w amerykańskiej polityce w tym roku, amerykańskie i zachodnie służby wywiadowcze uważają, że wojna Rosji na Ukrainie najpewniej będzie trwać dużo dłużej" - pisze CNN.

Co najmniej kolejne 2 lata walk

Źródła podają różne prognozy dotyczące tego, jak długo jeszcze będą trwały walki, ale większość z nich przyznaje, że mowa o co najmniej dwóch kolejnych latach. Niektórzy mówią o nawet pięciu latach walk.

Przedstawiciele władz zachodnich alarmują, że kontynuacja wsparcia dla Ukrainy ma decydujące znaczenie. Jednocześnie pracownicy wywiadu USA uważają, że w perspektywie krótkoterminowej zmniejszenie amerykańskiej pomocy dla Kijowa nie będzie miało znacznego wpływu na sytuację na polu bitwy. Rosja stara się przegrupować, a Ukraina zyskuje na czasie - podkreślają źródła.

Brak amerykańskiej pomocy?

Jednak w perspektywie długoterminowej brak amerykańskiej pomocy może sprawić, że Moskwa odzyska impet, zwiększając dostawy uzbrojenia i korzystając ze wsparcia Iranu i Korei Północnej - prognozuje jeden z rozmówców, cytowanych przez CNN.

PAP/IAR/PR24/ho