Logo Polskiego Radia
PR dla Zagranicy
Dariusz Adamski 24.01.2024

Turecki parlament zgodził się na przystąpienie Szwecji do NATO

Turecki parlament zgodził się na przystąpienie Szwecji do NATO. Teraz, aby zakończyć procedurę w tym kraju, dokument musi zostać podpisany przez prezydenta Turcji Tayyipa Erdogana. Oczekuje się, że turecki prezydent zrobi to w najbliższych dniach. Wcześniej za przystąpieniem Szwecji do NATO opowiadał się w publicznych wypowiedziach. Decyzję tureckiego parlamentu z zadowoleniem przyjął sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, wzywając jednocześnie Węgry do dokonania tego samego.

Premier Szwecji Ulf Kristersson pozytywnie w mediach społecznościowych odniósł się do tureckiej decyzji. Jak dodał, jego kraj jest o krok bliżej od zostania pełnoprawnym członkiem NATO.

Finlandia i Szwecja złożyły wnioski akcesyjne do NATO w ubiegłym roku. Turcja zgodziła się na przyjęcie Finlandii, zwlekała natomiast z wydaniem zgody w sprawie Szwecji. Władze w Ankarze uważały, że rząd w Sztokholmie sprzyja organizacjom, które Turcja uznała za terrorystyczne.

Wniosku akcesyjnego Szwecji wciąż nie ratyfikowały Węgry. Finlandia została przyjęta do Sojuszu w kwietniu ubiegłego roku. Szwecja po przystąpieniu stanie się 32. państwem Sojuszu. Premier Węgier zaprosił do Budapesztu premiera Kristerssona. - Liczę również na to, że Węgry zakończą swoje procedury tak szybko, jak to możliwe - stwierdził z kolei Jens Stoltenberg.

Jens Stoltenberg zauważył też, że wszyscy członkowie NATO na szczycie w Wilnie zgodzili się zaprosić Szwecję do Sojuszu, a ta spełniła wymagane kryteria. Sekretarz generalny NATO ocenił, że członkostwo Szwecji wzmocni Sojusz i uczyni go bezpieczniejszym.

Szwecja i Finlandia złożyły wnioski o przystąpienie do NATO w odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę na pełną skalę 24 lutego 2022 roku. W okresie zimnej wojny Szwecja i Finlandia prowadziły politykę niezaangażowania wojskowego. Przystąpienie Finlandii do Sojuszu podwoiło długość granicy NATO z Rosją i wzmocniło obronność trzech krajów bałtyckich: Litwy, Łotwy i Estonii.


IAR/dad