Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Dariusz Adamski 13.02.2024

Niemal połowa imigrantów pracujących w Polsce znalazło zakwaterowanie dzięki pracodawcom

47 proc. imigrantów pracujących w Polsce znalazło zakwaterowanie dzięki pracodawcom - wynika z opublikowanego we wtorek raportu "Pracownik zagraniczny - zakwaterowanie w Polsce". 80 proc. badanych, którym pracodawca zapewnił mieszkanie, jest z tego faktu zadowolonych.

Na pytanie, "W jaki sposób szukał/szukała Pan/Pani miejsca zamieszkania związanego z obecnym zatrudnieniem w Polsce?" 47 proc. respondentów odpowiedziała, że miejsce zatrudnienia zapewnił pracodawca lub agencja pracy.

31 proc. badanych wskazało, że samodzielnie szukali miejsca zatrudnienia, a 22 proc. osób odpowiedziało, że miało już miejsce zamieszkania.

80 proc. respondentów, którym pracodawca zapewnił miejsce zamieszkania wskazało, że jest zadowolona z faktu, że kwestia zakwaterowania została zorganizowana w ramach zatrudnienia.

Na pytanie, "Jak daleko znajduje się Pana/Pani miejsce zamieszkania od miejsca wykonywania pracy w Polsce?" 76 proc. respondentów wskazała, że dotarcie do pracy zajmuje im nie więcej niż 15 minut, a tylko 23 proc. respondentów zaznaczyło, że dojazd zajmuje im więcej niż 15 min.

Najpierw zakwaterowanie, potem praca

W raporcie zwrócono także uwagę na to, że 43 proc. respondentów wskazało, że najpierw szukało miejsca zakwaterowania, a dopiero później szukało zatrudnienie.

Wśród czynników istotnych, które wpływają na ogólną ocenę miejsca zamieszkania imigrantów pracujących w Polsce, najczęściej wskazywana była kwestia lokatorów oraz czystość w miejscu zamieszkania. Na trzecim miejscu wskazywana była bezpieczna okolica.

Niedogodności w zakwaterowaniu

Wśród czynników utrudniających codzienne funkcjonowanie w miejscu zakwaterowania, respondenci wskazywali dużą liczbę lokatorów, konieczność współdzielenia kuchni lub łazienki oraz częstą rotację lokatorów.

Badanie sondażowe raportu "Pracownik zagraniczny - zakwaterowanie w Polsce" zostało przeprowadzone w dniach 13 listopada - 21 grudnia 2023 roku przez EWL Group, RentLito oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. W badaniu wzięło udział łącznie 400 cudzoziemców z kilkunastu krajów, którzy są zatrudnieni w Polsce.

PAP/dad