Logo Polskiego Radia
IAR
Dariusz Adamski 30.04.2021

Andrzej Duda i Mateusz Morawiecki w "L’Opinion" o miejscu Polski w Europie

Francuski dziennik "L’Opinion" opublikował serię artykułów na temat Święta Narodowego 3 Maja i miejsca Polski w Europie. Autorami tekstów są między innymi prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. Artykuły ukazały się w ramach projektu "Opowiadamy Polskę światu" realizowanego przez Instytut Nowych Mediów.

Prezydent Andrzej Duda stwierdził na łamach "L’Opinion", że Konstytucja 3 Maja 1791 roku jest częścią europejskiego dziedzictwa, ponieważ opiera się na wartościach demokratycznych. "Święto Trzeciego Maja jest naszym wspólnym świętem europejskim" - napisał polski prezydent. Przypomniał, że była to pierwsza konstytucja uchwalona w Europie i druga na świecie. "Trzeba podkreślić, że była wynikiem demokratycznego procesu, a nie owocem krwawej rewolucji" - zaznaczył prezydent. Dodał, że Konstytucja promuje wartości, które do dziś stanowią fundament polskiego państwa, czyli "szacunek dla godności człowieka, wolność, równość i solidarność."

"L’Opinion" opublikował również artykuł premiera Mateusza Morawieckiego, który nazwał "niedokończoną polską rewolucją" proces budowania sprawiedliwego systemu podatkowego w Polsce. Mateusz Morawiecki stwierdził, że problem ten dotyczy także europejskich państw. "Pandemia zadłużenia w Europie Zachodniej znacząco zmieniła sytuację i coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę z potrzeby zbudowania nowego globalnego ładu fiskalnego" - napisał premier Morawiecki. Polityk wezwał do rozpoczęcia międzynarodowej debaty w sprawie walki z rajami podatkowymi i optymalizacją podatkową ze strony globalnych firm, które jego zdaniem są sprzeczne z zasadą sprawiedliwości.

"L’Opinion" opublikował również teksty Aleksandra Surdeja - polskiego przedstawiciela przy OECD, prezesa KGHM Polska Miedź Marcina Chludzińskiego i Beaty Daszyńskiej-Muzyczka - prezesa Banku Gospodarstwa Krajowego, poświęcone perspektywom rozwoju polskiej gospodarki.

O historii Konstytucji 3 maja i przywiązaniu Polski do wspólnoty europejskiej przypomnieli w pozostałych artykułach prezes Instytutu Nowych Mediów Eryk Mistewicz, prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek, europoseł Zdzisław Krasnodębski i Wojciech Roszkowski.

IAR/dad