Logo Polskiego Radia
PR dla Zagranicy
Ewa Plisiecka 28.12.2021

Rok temu rozpoczęto w Polsce szczepienia przeciw Covid-19

27 grudnia 2020 roku pierwsze preparaty konsorcjum BioNTech i Pfizer zostały dostarczone do unijnych krajów i podane Europejczykom. Tego dnia szczepionkę otrzymał też pierwszy Polak.

Ten rok Unia Europejska kończy z zatwierdzonymi szczepionkami pięciu firm. Oprócz BioNTech i Pfizer, dostępne są preparaty Moderny, AstraZeneki oraz Johnson i Johnson. Szczepionki Novavax uzyskały autoryzację w ubiegłym tygodniu, a ich dostawy do Unii mają się rozpocząć na początku przyszłego roku.

Początkowo były trudności z preparatami w Unii. Nie wszystkie firmy wywiązywały się z dostaw z powodu ograniczeń produkcyjnych. W połowie roku szczepienia przyspieszyły. W lipcu 70 procent dorosłych Europejczyków otrzymało co najmniej jedną dawkę. Obecnie w Unii w pełni zaszczepionych jest 78 procent dorosłych.

Szczepienia to według ekspertów jedyny jak dotąd sposób na lekki przebieg choroby i uniknięcie hospitalizacji. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że ponad 75 procent wszystkich zgonów to osoby, które nie przyjęły żadnej szczepionki. Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych doktor Michał Sutkowski podkreśla, że większość Polaków nie jest odporna na zakażenie koronawirusem. Lekarz przypomniał, że wariant Omikron przenosi się prawdopodobnie ponad trzy razy łatwiej niż Delta.

Wiceprzewodniczący sejmowej komisji zdrowia, poseł PiS Bolesław Piecha jest za obowiązkiem szczepień przeciwko COVID-19. Do 1 marca szczepionkę muszą przyjąć osoby wykonujące zawód medyczny, farmaceuci i studenci medycyny. Powinno się rozważyć obowiązkowe szczepienia także innych grup zawodowych – uważa Bolesław Piecha. W Sejmie jest obecnie procedowana ustawa pozwalająca pracodawcom weryfikować szczepienia u swoich pracowników. Jednak jak ocenił Bolesław Piecha, jest to łagodna wersja ustawy.

Prezydent Andrzej Duda jest sceptyczny wobec obowiązkowego szczepienia  przeciw Covid-19. Ewentualny przymus szczepień powinien być wprowadzany ustawowo, a nie w formie rozporządzenia – uważa prezydent. Andrzej Duda przyznał, że do przyjęcia preparatów wszyscy powinni być zachęcani, ale powszechny obowiązek szczepienia może spotkać się z silnym sprzeciwem społecznym

Do tej pory w Polsce podano ponad 46 milionów dawek szczepionek. W pełni zaszczepionych jest niemal 21 milionów osób. Podano też ponad 6 milionów dawek przypominających. Za wprowadzeniem obowiązkowego szczepienia dla wszystkich jest w tej chwili co trzeci Polak - wynika z sondażu opublikowanego w poniedziałkowej "Rzeczpospolitej".

IAR/ep