Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Dariusz Adamski 01.01.2022

Likwidacja stowarzyszenia Memoriał. UE i USA potępiają decyzję rosyjskiego sądu

Unia Europejska i Stany Zjednoczone potępiły decyzję rosyjskiego sądu nakazująca likwidację stowarzyszenia Memoriał, zajmującego się w Rosji walką o prawa człowieka. Wśród sygnatariuszy oświadczenia znalazły się także Australia, Kanada oraz Wielka Brytania.

"Przez ponad trzy dekady Memoriał pełnił wyjątkową rolę wydobywając i przywracając pamięci dziesiątki milionów ofiar, które straciły życie w minionych latach w wyniku politycznych represji" - napisano we wspólnym oświadczeniu.

Jego autorzy dodali, że "nieakceptowalne jest twierdzenie rosyjskich władz, że organizacja Memoriał „propaguje ekstremizm i terroryzm”".

We wtorek 28 grudnia Sąd Najwyższy zlikwidował strukturę Memoriału, która zajmowała się dokumentowaniem zbrodni stalinowskich. Rosyjscy komentatorzy niezależni uznali likwidację stowarzyszenia za próbę wyeliminowania z życia publicznego wszystkich organizacji, które nie podporządkowały się Kremlowi.

Miesiące represji i szykan

Swoją decyzję rosyjski sąd ogłosił po wielu miesiącach represji i szykan wobec obrońców praw człowieka, niezależnych mediów i dziennikarzy oraz członków opozycji.

Likwidacji Centrum Obrony Praw Człowieka domagała się moskiewska prokuratura. Oskarżyciele zarzucili obrońcom praw człowieka usprawiedliwianie działalności ekstremistycznej, ponieważ wpisywali na listę więźniów politycznych osoby związane z organizacjami zdelegalizowanymi w Rosji.

W trakcie mów końcowych, prokurator zarzucił działaczom Centrum Obrony Praw Człowieka uczestnictwo w akcjach protestacyjnych, które jak się wyraził - destabilizowały sytuację w kraju. Prokuratura twierdziła m.in., że w swojej działalności organizacja obrony praw człowieka "poważnie i systematycznie łamie przepisy o agentach zagranicznych i usprawiedliwia ekstremizm".


IAR/PAP/dad