Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Dariusz Adamski 14.12.2023

Pierwsze Rosomaki z nową bezzałogową wieżą trafiły do żołnierzy

5 pierwszych wozów opancerzonych Rosomak z nową bezzałogową wieżą ZSSW-30 z wyrzutniami pocisków przeciwpancernych Spike trafiło na wyposażenie 21. Brygady Strzelców Podhalańskich - poinformowało w czwartek Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

O nowych kołowych wozach opancerzonych dla żołnierz poinformowały w czwartek na portalu X (Twitterze) Dowództwo Generalne oraz Agencja Uzbrojenia. Jak wskazuje DGRSZ, do 12. Brygady Strzelców Podhalańskich trafiło pierwszych 5 kołowych transporterów opancerzonych zintegrowanych ze zdalnie sterowanymi systemami wieżowymi ZSSW-30 z wyrzutnią przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike" - czytamy.

"Wieża ma polskie głowice optoelektroniczne. Nowy sprzęt będzie przeznaczony do zwalczania celów opancerzonych oraz obiektów i umocnień wykorzystywanych przez przeciwnika, jak również do wsparcia ogniowego pododdziałów w czasie prowadzenia działań bojowych" - dodano.

We wpisie oceniono, że to "nowa jakość" w polskich wojskach lądowych. "W 2022 Agencja Uzbrojenia podpisała umowę ze spółkami polskiego przemysłu obronnego o wartości 1,7 mld zł brutto na dostawę do 2027 r. 70 egz. ZSSW-30 z wyrzutnią ppk SPIKE-LR na potrzeby integracji z transporterami Rosomak" - przypomina AU we wpisie.

 

 

ZSSW-30 to bezzałogowa wieża zaprojektowana do montowania na podwoziach wozów bojowych, takich jak kołowe Rosomaki, a także nowe gąsienicowe bojowe wozy piechoty Borsuk, stworzone przez Hutę Stalowa Wola. "ZSSW-30 służą do zwalczania celów opancerzonych oraz obiektów i umocnień wykorzystywanych przez przeciwnika. Systemy optoelektroniczne umożliwią realizację zadań niezależnie od pory doby, a także w trudnych warunkach atmosferycznych i klimatycznych" - wskazano w komunikacie AU.

Dzieło polskiego przemysłu zbrojeniowego

Systemy wieżowe powstały w ramach prac badawczo-rozwojowych prowadzonych między MON, Agencją Uzbrojenia (dawniej Inspektoratem) a spółkami polskiego przemysłu zbrojeniowego - HSW oraz spółką PCO i firmą WB Electronics, które zaprojektował m.in. systemy optoelektroniczne wieży. Zamontowane na wieży uzbrojenie to amerykańska armata automatyczna Bushmaster II kalibru 30 mm oraz kierowane pociski przeciwpancerne Spike, stworzone przez izraelską firmę Rafael.

Kołowe Transportery Opancerzone Rosomak produkowane są przez zakłady Rosomak SA na podstawie fińskiej konstrukcji firmy Patria. Pierwsze wozy trafiły do polskiego wojska w 2005 roku, do tej pory polskie siły zbrojne używają kilkuset Rosomaków w różnych wersjach (wyposażonych przede wszystkim w starsze wieże Hitfist). Maszyny te używane były przez polskich żołnierzy na misjach zagranicznych w Afganistanie; wyposażeni w Rosomaki polscy żołnierze służą również w ramach kontyngentu NATO w Rumunii. Pewna liczba maszyn trafiła również na Ukrainę jako wsparcie dla wojsk broniących się przed rosyjską inwazją.


PAP/dad