Logo Polskiego Radia
IAR
Dariusz Adamski 13.02.2024

Polscy wolontariusze opowiedzieli żołnierzom o bojowych doświadczeniach z Ukrainy

Polscy wolontariusze pracujący na Ukrainie podzielili się swoim doświadczeniem z żołnierzami Wojska Polskiego. W Akademii Sztuki Wojennej z inicjatywy 8. Dywizji Piechoty Armii Krajowej odbyły się warsztaty, w trakcie których ochotnicy opowiedzieli o specyfice konfliktu pomiędzy Rosją a Ukrainą.

W trakcie warsztatów głos zabrał między innymi Borys Romanko, były żołnierz Wojska Polskiego, który dziś na froncie jako ochotnik zajmuje się dronami. Wolontariusz zaznaczył, że trwający konflikt pokazał, jak duże znaczenie ma nowoczesny sprzęt elektroniczny oraz jak wszechstronne potrafią być drony, przede wszystkim te cywilne. - To misje rozpoznawczo-uderzeniowe, korekcja artylerii i misje kamikaze - powiedział Borys Romanko. - Może być to także dostawa środków walki na linię, może być to pomoc w wywozie rannych żołnierzy, a także przeszukiwanie jeńców za pomocą kamer drona czy poszukiwanie min. Ile pomysłów tyle może być zastosowań - dodał wolontariusz.

Medycy na polu walki

W ramach warsztatów mowa była także o medycynie pola walki podczas konfliktu na Ukrainie. Ochotnicy podkreślali, że jest to zupełnie inna wojna niż te, na podstawie których tworzono obowiązujące procedury postępowania z rannymi. Na Ukrainie przeciwnik dysponuje znaczną przewagą ogniową, a większość ran to nie rany postrzałowe, a obrażenia od odłamków i ostrzału artyleryjskiego.

Polski wolontariusz o pseudonimie "Bór" mówił, że opowiedział żołnierzom również o wyjątkowo wyczerpującej psychicznie wojennej codzienności. - Chciałem przekazać, jak wygląda współczesna wojna na tym najniższym poziomie, najbardziej przyziemnym. Oczekiwania są zupełnie inne niż rzeczywistość. Główna różnica to intensywność. Są dwie godziny akcji, lub dwa dni akcji, kiedy nie śpisz, bo non stop masz robotę. A potem przez kolejne dwa tygodnie, mniej lub bardziej nic się nie dzieje - powiedział polski wolontariusz.

Polacy na froncie

Wolontariusze obecni są na Ukrainie od momentu rozpoczęcia konfliktu w 2014 roku. Ochotnicy z Polski docierają na każdy odcinek frontu, służąc jako medycy bojowi oraz dostarczając pomoc humanitarną i sprzęt. W tym momencie w pomoc Ukrainie stale zaangażowanych jest kilkaset osób z różnych fundacji i stowarzyszeń.

Organizatorzy warsztatów z 8. Dywizji Piechoty Armii Krajowej, zapewniają, że podobne spotkania żołnierzy i wolontariuszy, dotyczące innych zagadnień, będą organizowane w przyszłości.


IAR/dad