Logo Polskiego Radia
PR dla Zagranicy
Ewa Plisiecka 10.10.2022

Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości dla japońskiego ośrodka Fukundenkai

Polskie władze wyróżniły japoński ośrodek, który ponad sto lat temu uratował kilkaset Dzieci Syberyjskich. Medal prezesowi Takaaki Ota wręczył pełnomocnik rządu do spraw Polonii i Polaków za granicą Jan Dziedziczak.

- Historia polskich dzieci uratowanych przez Japończyków powinna zostać lepiej rozpowszechniona – powiedział podczas uroczystości polityk. - To jest piękna, wzruszająca historia pomocy naszym polskim bezbronnym dzieciom. Znalazły w Japonii schronienie, gdyby nie ta pomoc, to te dzieci prawdopodobnie umarłyby na Syberii – mówił Jan Dziedziczak.

Takaaki Ota powiedział po odebraniu Medalu Stulecia Odzyskania Niepodległości, że wszystkie osoby, które walczą o niepodległość, są bohaterami, a potomkowie dzieci syberyjskich - potomkami bohaterów. Jak dodał, to wielka duma dla Japończyków, że akurat Japonia zaangażowała się w pomoc i wsparcie dla dzieci syberyjskich, dzieci bohaterów. - W trosce o przyjaźń między Japonią a Polską my w Fukudenkai uważamy, że musimy dbać o te historyczne fakty i dlatego zorganizowaliśmy przedsięwzięcie upamiętniające setną rocznicę powrotu Dzieci Syberyjskich do Polski – dodał prezes Ota.

W latach 1920 - 1923 na prośbę Polski Japoński Czerwony Krzyż ratował polskie dzieci, potomków zesłańców politycznych na Syberię. Część tych dzieci straciła oboje rodziców, cierpiały głód i biedę. Ponad 300 dzieci przyjął japoński ośrodek Fukundenkai, pozostałe trafiły pod opiekę szpitala w Osace. Łącznie ponad 700 młodych Polaków zostało uratowanych i później bezpiecznie przewiezionych do Polski.

Obchody setnej rocznicy uratowania Dzieci Syberyjskich organizowane będą również w przyszłym roku w Polsce i Japonii.

IAR/ep