Logo Polskiego Radia
PR dla Zagranicy
Ewa Plisiecka 24.10.2022

Spotkanie „Zapomniany bohater - śladami pamięci Juliana Eugeniusza Kulskiego” w Waszyngtonie

Architekt Julian Eugeniusz Kulski – powstaniec warszawski - to człowiek, którego losy splotły się z wielką historią i który zawsze miał odwagę na tę historię wpływać – tłumaczą organizatorzy wydarzenia.  

Uroczystość odbędzie się 25 października. W jej trakcie zostanie pokazany film o profesorze Kulskim „Goliat. Zapomniany bohater”, autorstwa Tomasza Sańprucha i Witolda Tabaki.

- Wierzymy, że realizacja tego wydarzenia przyczyni się do wzmocnienia relacji polsko-amerykańskich (w tym utrwalenia wizerunku Polski jako stabilnego i wiarygodnego sojusznika Stanów Zjednoczonych), zacieśnienia współpracy dwustronnej poprzez aktywizację oraz edukację amerykańskiej opinii publicznej i amerykańskiej Polonii – wyjaśnia Joanna Nalazek z Fundacji Kulskich.

Julian Eugeniusz Kulski ps. „Goliat” był synem Juliana Spitosława Kulskiego – prezydenta  okupowanej przez nazistów Warszawy, który uratował od śmierci setki Żydów i członków polskiego Państwa Podziemnego. W 1941 roku Julian E. Kulski, jako 12 latek, złożył przysięgę żołnierską. Działał w ZHP, następnie w Szarych Szeregach, gdzie jego przełożonym był Ludwik Berger ps. Goliat. Po śmierci Bergera Kulski przyjął na jego cześć ten pseudonim. Walczył w 9 Kompanii Dywersyjnej AK Żniwiarz. Brał udział w Powstaniu Warszawskim od chwili jego wybuchu jako żołnierz zgrupowania Żywiciela na Żoliborzu. Za odwagę w walce został odznaczony Krzyżem Walecznych. Po wojnie Julian E. Kulski studiował w Oxfordzie i Yale, jako architekt osiągnął sukces w USA, pracując dla Banku Światowego.

- Patriotyzm, honor, niezłomność – tymi wartościami kierował się prof. Kulski, aktywnie działając na rzecz budowania relacji polsko-amerykańskich – mówi Joanna Nalazek z Fundacji Kulskich, w rozmowie z Ewą Plisiecką.