Logo Polskiego Radia
PR dla Zagranicy
Ewa Plisiecka 16.05.2023

Caritas Polska realizuje kolejną edycję akcji „Paczka dla Wenezueli”

Przez miniony rok organizacja wsparła blisko 11 tysięcy Wenezuelczyków paczkami z żywnością i bonami zakupowymi. W 2023 roku Caritas Polska chce pomoc rozszerzyć.

Wenezuela od lat pogrążona jest w kryzysie gospodarczym, który zmusił miliony ludzi do ucieczki z kraju. Prawie 2,5 mln uchodźców schroniło się w Kolumbii, jednak cierpią oni z powodu głodu, chorób, braku dostępu do pracy. Caritas Polska już od 2020 roku realizuje program Paczka dla Wenezueli, przekazując pomoc żywnościową, artykuły higieniczne, rozpoczęto też dystrybucję voucherów.

Jak tłumaczy Anna Lasocka, koordynator ds. projektów pomocy humanitarnej i rozwojowej Caritas Polska, Wenezuela doświadcza od 2014 r. jednego z najcięższych kryzysów gospodarczych na świecie. PKB kraju skurczył się o 75%, a ponad 90% ludności żyje w ubóstwie. Wenezuelczycy decydują się na opuszczenie ojczyzny ze względu na hiperinflację, brak dostępu do żywności i opieki medycznej, przerwy w dostawach wody i prądu. Spośród ponad 7 mln osób, które opuściły Wenezuelę, blisko 2,5 mln przedostało się do Kolumbii, która jest jednak zbyt uboga, by poradzić sobie z napływem tak wielu uchodźców, i grozi jej kryzys humanitarny.

W reakcji na sytuację uchodźców z Wenezueli w 2020 r. Caritas Polska uruchomiła wraz z lokalnymi partnerami – Jeronimo Martins Colombia i Caritas Kolumbia – program pomocy humanitarnej „Paczka dla Wenezueli”. Został on skierowany do najuboższych Wenezuelczyków mieszkających w kolumbijskich regionach Norte de Santander, Bogoty i Soachy.

– Nasza pomoc jest skierowana przede wszystkim do osób starszych, chorych, rodzin wielodzietnych, a także samotnych matek. Planujemy dystrybucję ponad 3 tys. paczek z żywnością oraz 3 tys. voucherów żywnościowych. W sumie przekażemy pomoc o wartości 200 tys. euro – mówi Anna Lasocka w rozmowie z Ewą Plisiecką.