Logo Polskiego Radia
PAP
Halina Ostas 19.07.2023

Trwa rekrutacja do szkół ORPEG prowadzących kształcenie na odległość

Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą prowadzi rekrutację do prowadzonych przez siebie szkół prowadzących edukację w systemie kształcenia na odległość - informuje Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą (ORPEG) wspiera i promuje naukę języka polskiego wśród młodych Polaków przebywających za granicą. Jest instytucją podległą MEiN.

ORPEG prowadzi 74 szkoły polskie przy placówkach dyplomatycznych RP, ulokowane w 36 krajach świata na 4 kontynentach. Szkoły prowadzą nauczanie uzupełniające w zakresie języka polskiego i wiedzy o Polsce dla ponad 16 tys. uczniów. ORPEG sprawuje też nadzór nad Szkołami Europejskimi.

ORPEG prowadzi również kształcenie na odległość w Szkołach im. Komisji Edukacji Narodowej wchodzących w jego skład. To Szkoła Podstawowa im. Komisji Edukacji Narodowej oraz Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej.

W lipcu Ośrodek rozpoczął rekrutację do prowadzonych przez siebie szkół prowadzących edukację w systemie kształcenia na odległość. Oferta jest skierowana do obywateli polskich czasowo przebywających za granicą, do dzieci i młodzieży polskiej i polskiego pochodzenia, którzy pragną uczyć się języka polskiego.

Szkoły im. KEN w systemie kształcenia na odległość oferują naukę w dwóch planach nauczania: ramowym i uzupełniającym.

Uczniom spełniającym obowiązek szkolny i obowiązek nauki w szkole za granicą, szkoły oferują uzupełniający plan nauczania. Nauczane przedmioty to: edukacja wczesnoszkolna, język polski i wiedza o Polsce.

Uczeń, który znalazł się w wyjątkowej sytuacji (np. stale podróżujący) i z uzasadnionych powodów nie realizuje obowiązku szkolnego w szkole lokalnej za granicą, ma możliwość realizacji ramowego planu nauczania. Podejmuje wtedy naukę wszystkich przedmiotów ujętych na danym etapie edukacji, tak jak w szkole w Polsce. Realizując ramowy plan nauczania, uczeń spełnia obowiązek szkolny lub obowiązek nauki w Polsce. Nie zwalnia to jednak rodziców z konieczności wywiązania się ze zobowiązań wynikających z lokalnego prawa oświatowego.

Nauka Szkołach im. KEN jest nieodpłatna. Uczniowie otrzymują świadectwa szkolne oraz legitymacje, które są ważne na terenie Polski. Uczniowie szkoły podstawowej mają możliwość wypożyczenia – na czas trwania roku szkolnego – podręczników szkolnych. W klasach I-III szkoły podstawowej wydawane są również bezzwrotne zeszyty ćwiczeń. Uczniowie realizujący ramowy plan nauczania przystępują do egzaminu ósmoklasisty oraz egzaminu maturalnego.

W roku szkolnym 2022/2023 w kształceniu na odległość w szkołach ORPEG uczestniczyło łącznie 1730 uczniów przebywających w 84 krajach na całym świecie.

Do klasy pierwszej szkoły podstawowej przyjmuje się dzieci, które w roku 2023 kończą: siedem lat (rocznik 2016) lub sześć lat (rocznik 2015) pod warunkiem, że dziecko w roku 2022/2023 uczęszczało do przedszkola albo posiada opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej.

ORPEG nie prowadzi rocznego obowiązkowego przygotowania przedszkolnego.

Szczegóły procesu rekrutacji są dostępne na stronie ORPEG https://www.orpeg.pl/.


PAP/ho