Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Dariusz Adamski 24.12.2023

Litwa: na wigilijnych stołach dania rybne oraz "śliżyki", "podsyta" i pierożki z makiem lub grzybami

Na stołach wigilijnych litewskich Polaków znajdzie się tradycyjnie 12 dań. Nie wszędzie jednak będzie podawany barszcz z uszkami. Nasi rodacy na Litwie przygotowują wiele dań znanych przede wszystkim na Wileńszczyźnie.
Posłuchaj
  • Na stołach wigilijnych litewskich Polaków znajdzie się tradycyjnie 12 dań. Nie wszędzie jednak będzie podawany barszcz z uszkami. Nasi rodacy na Litwie przygotowują wiele dań znanych przede wszystkim na Wileńszczyźnie. Materiał Kamila Zalewskiego
Czytaj także

Mieszkańcy Litwy tradycyjnie zasiądą do wieczerzy wigilijnej, gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazda. Tradycyjnie na stołach nie może zabraknąć dań typowo postnych. - Karp faszerowany, w galarecie, kompot z suszu, kisiel żurawinowy, barszcz, krokiety - wymienia Aneta Gurniewicz, wicedyrektorka hospicjum bł. księdza Michała Sopoćki w Wilnie.

Są też dania charakterystyczne tylko dla Litwy. Przykładem mogą być "śliżyki", które po litewsku nazywają się "kucziukai". Jest to wypiek z makiem z postnego ciasta drożdżowego.


Posłuchaj
00:40 12726833_1.mp3 Do kolacji wigilijnej zasiądą dziś Polacy z Litwy. Na stole znajdzie się tradycyjnie przede wszystkim wiele postnych dań. Nasz korespondent Kamil Zalewski pytał naszych rodaków co się na nim znajdzie.

 

Karolina Matuszewska, warszawianka, która od kilku lat mieszka w Wilnie, mówi że nie wyobraża sobie obecnie kolacji wigilijnej bez "śliżyków". - Teraz za każdym razem, jak przychodzi ten czas przedświąteczny i robię zakupy, to zawożę do Warszawy trochę śliżyków - opowiada. W wielu domach "śliżyki" podaje się z tzw. "podsytą". - Jest to mak gotowany z miodem. U nas robiło się to na takim gorącym mleku. Piekliśmy do tego takie kruchalce. To wszystko podawane było w dzbanku. Każdy mógł się tym poczęstować - opowiada Lucyna Jundo z miejscowości Ejszyszki, oddalonej o około 70 km od Wilna.

Oprócz tego na wileńskich stołach podaje się też racuchy z makiem lub grzybami i kapustą, nazywane często w tych stronach pierożkami, uszkami lub "makowikami" i "grzybowikami".

Mieszkańcy Litwy, tak jak Polacy, również łamią się opłatkiem i składają sobie nawzajem życzenia. Z kolei zwyczaj śpiewania kolęd praktykowany jest przede wszystkim przez Polaków z Wileńszczyzny. 

Po kolacji wiele osób bierze udział w Pasterce. Przeważnie odprawiana jest ona wieczorem, a nie o północy tak jak zazwyczaj w Polsce.

IAR/dad