Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Dariusz Adamski 20.10.2022

Ikony na skrzyniach po amunicji. Wyjątkowa wystawa w Narodowym Muzeum Chłopa Rumuńskiego w Bukareszcie

W Narodowym Muzeum Chłopa Rumuńskiego w Bukareszcie odbył się wernisaż wystawy ikon napisanych na skrzyniach po amunicji przez dwoje ukraińskich artystów: Oleksandra Klymenko i Sonię Atlantową. Wystawę można oglądać do 13 listopada.

W 2014 r., w  efekcie agresji rosyjskiej na Ukrainę, dwoje ukraińskich artystów – Oleksandr Klymenko i Sonia Atlantowa zaczęło tworzyć niezwykle oryginalny i wymowny projekt artystyczny, który polega na pisaniu ikon na skrzyniach po amunicji. Projekt łączący w sobie to, co na pierwszy rzut oka wydaje się niemożliwe do połączenia: ikonę i skrzynię po amunicji, życie i śmierć, niezwykle silnie oddziałuje na widza.

Wśród prac prezentowanych w Bukareszcie znalazły się również nowsze, w tym ikony stworzone przez Oleksandra Klymenkę podczas jego  pobytu na froncie w sierpniu 2022 r. Głównym celem ukraińskich artystów jest sprzedaż ikon, z której dochód przeznaczony jest na wsparcie Centrum Świętego Marcina de Porres w Fastowie na Ukraine, a także Pierwszego Dobrowolnego Szpitala Mobilnego na Ukrainie, który od 2014 r. wyleczył już ponad 60 000 pacjentów. Jak twierdzi O. Klymenko, 97% kosztów funkcjonowania szpitala zostało pokrytych ze sprzedaży ikon.

Zdjęcia: Katarzyna Zalaszewska /Instytut Polski w Bukareszcie Zdjęcia: Katarzyna Zalaszewska /Instytut Polski w Bukareszcie

Ikony zebrane w wystawy podróżują po świecie. Dotychczas były prezentowane w kilkunastu krajach i ok. 100 lokalizacjach (w tym tak prestiżowych jak Parlament Europejski czy Muzeum Narodowe w Wilnie).

Wystawę w Bukareszcie otworzyli dyrektor Muzeum, Virgil Nițulescu, Ambasador RP w Rumunii, Maciej Lang, Ambasador Ukrainy w Rumunii, Ihor Prokopchuk, oraz autorzy wystawy. Wśród gości znaleźli się przedstawiciele korpusu dyplomatycznego i ukraińscy uchodźcy.

Zdjęcia: Katarzyna Zalaszewska /Instytut Polski w Bukareszcie Zdjęcia: Katarzyna Zalaszewska /Instytut Polski w Bukareszcie

Projekt goszczony w Narodowym Muzeum Chłopa Rumuńskiego realizowany jest przez Instytut Polski w Bukareszcie i Ambasadę RP w Bukareszcie,  przy wsparciu Ambasady Ukrainy w Rumunii oraz Związku Polaków w Rumunii.

Materiały prasowe Instytutu Polskiego w Bukareszcie