Logo Polskiego Radia
PR dla Zagranicy
Ewa Plisiecka 19.05.2023

Festiwal Wschód Kultury odbędzie się latem tradycyjnie w Rzeszowie, Lublinie i Białymstoku

Festiwal będzie kulturalną demonstracją solidarności z Ukrainą i wojennymi uchodźcami, wystąpią w nim znakomici artyści m.in. z Łotwy, Estonii, Ukrainy, Białorusi, ale też Wielkiej Brytanii, Włoch, Belgii, Niemiec, Norwegii czy Kanady.

W ramach tegorocznego festiwalu Wschód Kultury zaplanowano ponad 100 wydarzeń: koncerty, wystawy, spektakle, seanse filmowe, spotkania literackie i warsztaty. Tradycyjnie odbędzie się on w trzech miastach: pod koniec czerwca w Rzeszowie, na początku lipca w Lublinie i na koniec wakacji w Białymstoku. Jest to największe tego typu przedsięwzięcie w Polsce, które łączy działania trzech miast w jeden spójny projekt. Program festiwalu opiera się przede wszystkim na inicjatywach lokalnych instytucji kultury i artystów, wymianie projektów między miastami, a także współpracy z artystami z zagranicy.

Ideą festiwalu jest wspólne odkrywanie tego, co niepowtarzalne w każdej z kultur – podkreśla dyrektor Narodowego Centrum Kultury Rafał Wiśniewski. Tegoroczna impreza będzie demonstracją solidarności z Ukrainą i wojennymi uchodźcami, którzy licznie znaleźli schronienie zwłaszcza w miastach - gospodarzach festiwalu: Rzeszowie, Lublinie i Białymstoku.

W gronie muzycznych gwiazd Polski, które wystąpią podczas festiwalu Wschód Kultury, znaleźli się znani i popularni piosenkarze czy zespoły, tacy jak Sara James, Natalia Schoeder czy Kapela ze wsi Warszawa. Kompozytor i producent muzyczny Andrzej Smolik podczas koncertu głównego w Rzeszowie wystąpi z ukraińską piosenkarką i raperką Aliną Pash.

Festiwal Wschód Kultury odbędzie się w dniach 23-25 czerwca w Rzeszowie, od 6 do 9 lipca w Lublinie i od 24 do 27 sierpnia w Białymstoku. Organizuje go Narodowe Centrum Kultury wspólnie z samorządami Rzeszowa, Lublina i Białegostoku w ramach współpracy kulturalnej miast Polski Wschodniej z krajami Partnerstwa Wschodniego. Projekt wspiera Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W tym roku na festiwal przeznaczono rekordową kwotę 2 milionów 300 tysięcy złotych.

IAR/ep