Logo Polskiego Radia
PR dla Zagranicy
Ewa Plisiecka 22.05.2023

We Fromborku uroczyście obchodzono 480. rocznicę śmierci Mikołaja Kopernika

To jedno z ważniejszych wydarzeń w Roku Jubileuszowym, w którym obchodzimy 550. rocznicę urodzin genialnego naukowca i 480. rocznicę jego śmierci. Polski astronom jest jednym z patronów roku 2023.  

To we Fromborku Kopernik - astronom, lekarz, matematyk, twórca przełomowego dla nauki traktatu „O obrotach sfer niebieskich” - sprawował posługę jako kanonik warmiński, oddawał się obliczeniom matematycznym i badał kosmos. Tu zmarł, a jego grób znajduje się pod posadzką fromborskiej katedry. W niedzielę po mszy świętej na grobie Mikołaja Kopernika przedstawiciele władz państwowych – w tym prezydenta i premiera - złożyli kwiaty. List do uczestników uroczystości skierowała też marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

W 480. rocznicę śmierci wybitnego astronoma na wzgórzu Katedralnym we Fromborku odbyła się prapremiera musicalu "Kopernik". Libretto odwołuje się do istotnych wydarzeń z życia uczonego - od studiów w Krakowie, przez posługę kanoniczną na Warmii, po powstanie dzieła „O obrotach sfer niebieskich”. Autorką libretta jest Ałbena Grabowska, teksty piosenek przygotował Daniel Wyszogrodzki, a autorem muzyki jest kompozytor i aranżer, olsztynianin Tomasz Szymuś. W spektaklu wystąpili muzycy Opery Krakowskiej, których poprowadził maestro Piotr Sułkowski, były dyrektor Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie, a obecnie szef Opery w Krakowie.

Z okazji Roku Kopernika na Zamku Królewskim w Warszawie zaprezentowano wystawę „Kopernik i jego świat". Jak tłumaczy dyrektor zamku Wojciech Fałkowski,  eksponaty wypożyczono z 21 polskich oraz zagranicznych ośrodków muzealnych i naukowych. Wśród nich znalazło się ikoniczne dzieło Jana Matejki "Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem". Na wystawie można zobaczyć także przełomowe dzieło Kopernika "O obrotach sfer niebieskich", zabytkowe przyrządy naukowe z epoki, w tym astrolabium z XV wieku i instrumenty pomiarowe należące do Michała Anioła oraz cenne starodruki z odręcznymi adnotacjami astronoma.

W lutym w Toruniu z okazji 550. rocznicy urodzin uczonego odbył się Światowy Kongres Kopernikański. Wzięło w nim udział 700 badaczy i ekspertów, w tym pięciu laureatów Nagrody Nobla. Z kolei w najbliższą środę - 24 maja - odbędzie się krakowska odsłona kongresu. Kolejne planowane są na czerwiec w Olsztynie i na wrzesień -  ponownie w Toruniu. Organizatorzy Światowego Kongresu Kopernikańskiego to Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Instytut Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk, a także Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.

IAR/ep