Logo Polskiego Radia
PR dla Zagranicy
Halina Ostas 19.10.2023

"W Pałacu działa się historia Polski". Zaproszenie do Ojrzanowa na Mazowszu

Budynek pałacowy z XIX wieku, zaprojektowany w stylu klasycystycznym przez Władysława Marconiego, twórcę m.in. Hotelu Bristol w Warszawie, wybudowała rodzina Stadnickich.

- Koncerty muzyczne, wieczory autorskie, prelekcje, ale nade wszystko rozmowy z ludźmi, którzy zawsze opowiedzą ciekawą historię własną, albo zasłyszaną, a często też przywiezioną ze świata. Dla mnie takie spotkania są największą nagrodą, tak o radościach podejmowania gości w Ojrzanowie opowiadał  w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy Wojciech Panek, przedsiębiorca, właściciel i gospodarz Pałacu w Ojrzanowie.

Budynek pałacowy z XIX wieku, zaprojektowany w stylu klasycystycznym przez Władysława Marconiego, twórcę m.in. Hotelu Bristol w Warszawie, wybudowała rodzina Stadnickich. Późniejszymi właścicielami byli Dziewulscy, a już w czasach bardziej współczesnych Stowarzyszenie PAX ze swoimi przedsiębiorstwami Inco i Veritas, od którego pałac odkupił i wyremontował właśnie Wojciech Panek.

Nasz rozmówca dodawał: - W pałacu działa się też historia Polski, a mnie to interesuje najbardziej, dużo czytam, słucham i oglądam. Lubię  zwłaszcza  historyczne książki, audycje i programy. 

Pałac w Ojrzanowie położony w malowniczym i zacisznym zakątku  Mazowsza, zaledwie 30 km od centrum Warszawy, dziś  stanowi kompleks hotelowo-gastronomiczny i zachęca do odwiedzin nie tylko oryginalnym, stylowym wykończeniem, ale również otaczającym go 9 - hektarowym parkiem ze starym drzewostanem i stawami. Wyróżnia się zachowaną naturalną formą.


Wojciech Panek, przed pałacem w Ojrzanowie Wojciech Panek, przed pałacem w Ojrzanowie

Dla Wojciecha Panka Pałac Ojrzanów jest nie tylko inwestycją. Nasz rozmówca wspominał: - Wszystko się zaczęło do tego, że kiedy miałem trochę czasu i pieniędzy odkryłem przepiękne  miejsce - Zagrodę Ojrzanów i chciałem tam odtworzyć ideę gospodarstwa mojej babci, ale przyszedł wielki kryzys gospodarczy w roku 2008 i zmieniłem plany, swoje oszczędności musiałem szybko zainwestować i wtedy zająłem się remontem pałacu w Ojrzanowie. Po latach udało się go odtworzyć, ale jeszcze jest trochę do zrobienia, teraz to taki mój sposób na emeryturę.

Emerytura Wojciecha Panka jest czasem różnorodnej aktywności, przejawia się to chociażby w podtrzymywaniu kontaktów ze swoimi partnerami biznesowymi w Ukrainie, którym także dziś, w trudnych wojennych czasach, służy radą i pomocą. 

Warto zatem odwiedzić pałac w Ojrzanowie bowiem spotkamy tu  nie tylko z pietyzmem zachowane ślady przeszłości i wspaniałą przyrodę, ale również spróbujemy smacznej kuchni, w której dominują produkty z przypałacowego warzywnika i  co szczególnie wyróżnia to miejsce, poznamy naprawdę jego wyjątkowego gospodarza.

Do wysłuchania rozmowy z Wojciechem Pankiem, przedsiębiorcą, właścicielem Pałacu w Ojrzanowie, zaprasza Maria Wieczorkiewicz.