Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Dariusz Adamski 15.08.2021

101. rocznica wielkiego zwycięstwa Bitwy Warszawskiej zwanej Cudem nad Wisłą

Obchodzimy 101. rocznicę Bitwy Warszawskiej zwanej Cudem nad Wisłą. Bitwa z 1920 roku uważana jest za jedną z najbardziej decydujących bitew w historii. Była punktem zwrotnym wojny polsko-bolszewickiej. Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk podkreśla, że zwycięstwo Bitwy Warszawskiej przesądziło o losach Polski, Europy i świata.
Posłuchaj
  • Mija 101. lat od „Cudu nad Wisłą”, jednej z decydujących bitew w dziejach świata. Jej historię można poznać dzięki serwisowi www.bitwa1920.gov.pl, który Polskie Radio z Biurem Programu „Niepodległa” przygotowało z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej. Materiał Agaty Woźniak (IAR)
  • Obchody 101. rocznicy Bitwy Warszawskiej - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Czytaj także

- Wojna polsko- bolszewicka była w swej istocie nie tylko walką o granice Rzeczpospolitej, nie tylko walką w obronie świeżo odzyskanej przez Polskę niepodległości, ale była starciem dwóch cywilizacji. Cywilizacji łacińskiej - chrześcijańskiej, w obronie której stanęli Polacy i polski żołnierz i antycywilizacji - jaką nieśli na swoich bagnetach bolszewiccy, rosyjscy żołdacy - powiedział minister Kasprzyk.

- Zupełnie inaczej wyglądałaby historia Europy, gdyby nie nasze zwycięstwo na przedpolach Warszawy w sierpniu 1920 roku, przypieczętowane później kolejnym w Bitwie nad Niemnem. Na zwycięstwo złożyło się wiele czynników, także ten duchowy związany z wiarą w Opatrzność Boską - dodał szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Symboliczne zwycięstwo

- Zwycięstwo, chyba nie bez powodu przyszło w to wielkie święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Symbolem tego zwycięstwa stała się bohaterska męczeńska śmierć księdza Ignacego Skorupki, 14 sierpnia. Ci, którzy widzieli jak ginie ksiądz major Ignacy Skorupka, a uwiecznione to zostało na wielu dziełach malarskich, zdobiących chociażby takie miejsca jak kaplica papieska w Castel Gandolfo czy kaplica polska w Loretto - ksiądz Ignacy Skorupka idzie tam na czele polskich żołnierzy z Krzyżem - przypomniał minister Kasprzyk.

Jak powiedział, starcie było wojną w obronie Krzyża. - Krzyża, który spaja naszą cywilizację chrześcijańską i łacińską. Pewnie gdyby nie ta pomoc Matki Bożej, byłoby znacznie trudniej, albo w zasadzie byłoby niemożliwe obronić to, co wtedy obroniliśmy. Marszałkowa Piłsudska, żona marszałka Józefa Piłsudskiego w swoich wspomnieniach napisała, że stał się 'Cud nad Wisłą', a narzędziem tego Cudu Bożego był marszałek Piłsudski i cała polska armia - zaznaczył szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Bitwa Warszawska rozegrała się w dniach 13-15 sierpnia 1920 roku na przedpolach Warszawy. Była przełomową, zwycięską bitwą wojny polsko-bolszewickiej. Określona mianem Cudu nad Wisłą i powszechnie uznana przez historyków za osiemnastą bitwę, która miała decydujący wpływ na losy świata. Umożliwiła zachowanie przez Polskę niepodległości i uratowanie Europy przed bolszewizmem.

IAR/dad