Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Dariusz Adamski 24.10.2021

32 lata temu na Lhotse zginął Jerzy Kukuczka, jeden z najwybitniejszych himalaistów XX wieku

32 lata temu, 24 października 1989 roku, podczas wejścia na Lhotse (8516 m) nową drogą, przez niezdobytą wówczas południową ścianę, zginął Jerzy Kukuczka. Był drugim człowiekiem na świecie, po Reinholdzie Messnerze, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum - wszystkie 14 szczytów o wysokości powyżej ośmiu tysięcy metrów.

Na każdy z ośmiotysięczników wchodził nową drogą albo w ekstremalnych warunkach zimowych. Siedem z ośmiotysięczników zdobył w stylu alpejskim, na cztery wspiął się zimą - w tym na trzy jako pierwszy, a jeden zdobył samotnie.

Był jednym z najwybitniejszych himalaistów XX wieku. Miał 41 lat.

24 października 1989 roku Jerzy Kukuczka atakował południową ścianę Lhotse wspólnie z Ryszardem Pawłowskim. Wyprawa zakończyła się tragicznie. Na wysokości około 8300 metrów Kukuczka odpadł od ściany, gdy pod ciężarem pękła lina asekuracyjna. Spadł w dwukilometrową przepaść.

Cios dla polskiego himalaizmu

Śmierć Jerzego Kukuczki była wielkim ciosem dla polskiego himalaizmu.

Jerzy Kukuczka wspinał się też na Alasce, w Nowej Zelandii i w Hindukuszu. Wytyczył nowe wejścia, między innymi w Tatrach i Alpach. Napisał książki: "Mój pionowy świat", "Ostatnia ściana", "Na szczytach świata".

W Chukung nieopodal południowej ściany Lhotse została umieszczona tablica pamięci Jerzego Kukuczki, druga znajduje się na Tatrzańskim Cmentarzu Symbolicznym pod Osterwą w słowackich Tatrach Wysokich.

Wielokrotnie zasłużony

Jerzy Kukuczka otrzymał wiele odznaczeń, medali i odznak, wśród nich Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski w 1989 roku, Złoty Medal za Wybitne Osiągnięcia Sportowe - dziesięciokrotnie, Krzyż "Za Zasługi dla ZHP" i Złotą Odznakę Akademickiego Związku Sportowego.

Pamięć o Jerzym Kukuczce jest żywa do dziś - jego imię nosi wiele szkół, a w Istebnej działa Izba Pamięci Jerzego Kukuczki, w której można poznać bliżej tego fascynującego człowieka. Izbę urządziła wdowa, pani Cecylia Kukuczka, w rodzinnym domu Kukuczków, który himalaista przebudował na domek letniskowy.

W 2015 roku został odsłonięty pomnik himalaisty przed budynkiem AWF w Katowicach. Jego nazwisko umieszczono również na katowickim Pomniku Alpinistów.

By upamiętnić Jerzego Kukuczkę, w Katowicach - Bogucicach, powstał gigantyczny mural z jego wizerunkiem. Autorem muralu jest artysta Wojciech Walczyk.

W sieci działa wirtualne muzeum Jerzego Kukuczki pod adresem jerzykukuczka.com.


IAR/dad